Artykuł sponsorowany

Czym jest KPiR?

Czym jest KPiR?

KPiR to nic innego jak skrót od Księgi Przychodów i Rozchodów. Jest to narzędzie księgowe służące do księgowania wszelkich przychodów oraz wydatków przedsiębiorstwa na podstawie, których ustalany jest dochód podlegający opodatkowaniu. KPiR to najprostsza forma rozliczania się z urzędem skarbowym. Prowadzą ją osoby rozliczające się na zasadach ogólnych i liniowo.

Formy prowadzenia KPiR

Prowadzona w formie papierowej polega na uzupełnianiu kolumn, w których zamieszczane są dane, m.in. o przychodach, zakupie towarów handlowych i materiałów podstawowych, wydatkach związanych z prowadzeniem działalności, kosztach prac badawczo-rozwojowych, danych kontrahentów, rodzajach transakcji, datach wydatku lub przychodu, informacjach o pensjach pracowników i ewentualnie jakiś uwagach.

Księgę przychodów i rozchodów możemy prowadzić również w formie elektronicznej. Należy wówczas  określić dokładną instrukcję programu komputerowego, w którym prowadzona jest KPiR. Dane należy przechowywać na nośnikach danych tak, aby były zabezpieczone przed zniszczeniem a program musi umożliwiać wgląd do treści jak i ich wydruk.

Kto jest zobowiązany do prowadzenia KPiR?

  • osoby fizyczne, które osiągają dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej i które nie są opodatkowane ryczałtem,
  • spółki cywilne,
  • spółki jawne,
  • spółki partnerskie.

Przy czym należy pamiętać, że przychód netto ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy nie może przekroczyć równowartości 1 200 000 euro.

Zasady księgowania i obowiązki przy prowadzeniu KPiR

Księga przychodów i rozchodów powinna być założona 1 stycznia lub w dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej. Należy powiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego w terminie 20 dni od momentu założenia KPiR. Zapisy w księdze powinny być dokonywane w języku polskim, walucie polskiej i w sposób staranny, czytelny oraz trwały na podstawie rzetelnych dowodów. Powinniśmy wykonywać je na bieżąco, czyli codziennie. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy powierzono prowadzenie KPiR biurze rachunkowemu, w przypadku przedsiębiorstw wielozakładowych lub gdy przedsiębiorca prowadzi w miejscu działalności ewidencję sprzedaży. Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów przekazać możemy, np. Kancelarii Księgowo – Prawnej ALESTA z Katowic, która zajmuje się profesjonalną obsługą przez 7 dni w tygodniu. Jeżeli KPiR prowadzimy sami, bez biura rachunkowego, musimy przechowywać ją wraz z dokumentacją w miejscu wskazanym, jako siedziba firmy lub w miejscu wykonywania działalności. Księgę musimy prowadzić zgodnie z przepisami prawa. Ewidencja jest wadliwa, gdy znajdują się w niej błędy formalne, jak np. brak numeracji poszczególnych kart czy brak chronologii.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz