Artykuł sponsorowany

Czym jest inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?

Czym jest inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?

Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza jest jednym z najważniejszych etapów końcowych budowy domu jednorodzinnego, biurowca, hali magazynowej czy też innego obiektu architektonicznego. Bez inwentaryzacji nie jest możliwe bowiem oddanie budynku do użytku. W przypadku inwestycji, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na użytkowanie, inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza i tak jest ważna. W artykule zdradzamy dlaczego.

Po co przeprowadza się inwentaryzację geodezyjną powykonawczą?

Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza przede wszystkim ma określić zgodność wykonania obiektu budowlanego z tym, co zawierały zatwierdzone projekty oraz decyzje o pozwoleniu na budowę. Jest ona także potrzebna po to, aby określić ostateczną jakość i parametry techniczne danego budynku. Wyznaczane są także wszystkie poprowadzone sieci zewnętrzne zwane uzbrojeniem terenu. Tu warto wspomnieć o tworzonych mapach geodezyjnych powykonawczych. Są one ważne nawet w przypadku inwestycji, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Dzięki nim w przyszłości będzie można w prosty sposób dokonać modernizacji obiektu i jego instalacji. Mapy ważne są także do celów sprzedażowych.

Dokumentacja zakończenia budowy

Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza pozwala stworzyć dokument zwany operatem geodezyjnym. To on jest przedstawiany nadzorowi budowlanemu wraz z:

  • dziennikiem budowy,
  • oświadczeniem kierownika budowy,
  • protokołami badań i sprawdzeń,
  • potwierdzeniami zgodności przyłączy z przepisami (w tym z przepisami odrębnymi),
  • świadectwem charakterystyki energetycznej budynku.

Jak wygląda inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?

Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza rozpoczyna się zawsze od pomiaru stanu wyjściowego obiektu. Określane jest m.in. ryzyko przemieszczeń i odkształceń. Oprócz tego geodeta przeprowadza ewidencję gruntów oraz budynków, a także ewidencję sieci uzbrojenia terenu. Na tej podstawie sporządza on dokumentację geodezyjno-kartograficzną, który wchodzi w składa całego operatu geodezyjnego inwestycji. Dokumenty te są ważne do wniesienia wszystkich zmian na mapę zasadniczą.

Szczególnym zadaniem podczas inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej jest wspomniana ewidencja uzbrojenia terenu. Przeprowadzona może być bowiem metodą bezpośrednią – przed zasypaniem przewodów – lub techniką pośrednią – po zasypaniu sieci (wtedy do ich wykrywania stosuje się specjalne wykrywacze i czujniki).

Komu powierzyć inwentaryzację geodezyjną powykonawczą?

Inwentaryzację geodezyjną powykonawczą najlepiej zlecać geodecie, który został zatrudniony również do innych działań danej inwestycji: podział działki, rozgraniczenia,  tyczenie budynku, tworzenie mapy do celów projektowych itp. Wybierać powinno się zatem specjalistę o szerokim wyspecjalizowaniu, doświadczeniu oraz rozległych usługach. Polecane jest m.in. biuro geodezyjne Jerzego Lubiszewskiego, który oferuje pełną obsługę np. przy budowie domu jednorodzinnego. Pamiętać należy, że to m.in. od geodetów zależy szybkość realizacji inwestycji. Najlepsi z nich są w stanie nawet przyśpieszyć administracyjne procedury w urzędach. 

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz