Materiał Partnera

Czym jest geometria kół i gdzie ją przeprowadzić?

Czym jest geometria kół i gdzie ją przeprowadzić?

Komfort i bezpieczeństwo jazdy zapewnia każdemu kierowcy sprawny system kierowniczy, wraz z kołami i układem zawieszenia. To te elementy są odpowiedzialne za sterowność pojazdu i prawidłową trakcję. W przypadku trudności z utrzymaniem auta w pasie ruchu, problemem najczęściej jest nieprawidłowa geometria kół, którą należy usprawnić w profesjonalnym serwisie mechaniki pojazdów.

Czym jest geometria kół?

Geometria kół zawieszenia jest bardzo ważna do prawidłowego użytkowania pojazdu. To koła, które są ułożone w odpowiedni sposób względem zawieszenia, wpływają na siłę nacisku auta o podłoże. Prawidłowa geometria kół jest bardzo ważna dla pewności jazdy – zapewnia ona odpowiednią przyczepność, nacisk na podłoże czy precyzję prowadzenia. Jeśli Twój pojazd podczas jazdy wyczuwalnie ściągany jest na boki, a Ty stale musisz kontrolować kierownicę, to znak, że samochód ma problem z geometrią zawieszenia. Podobnie jest w przypadku świszczących opon w trakcie pokonywania zakrętów. Może to świadczyć o nieodpowiednim ułożeniu bieżnika opony. Warto pamiętać o tym, że wadliwa geometria kół powoduje szybkie niszczenie opon, wpływa na uszkodzenia układu kierowniczego oraz stwarza niebezpieczeństwo komunikacyjne.

Gdzie wykonuje się geometrię zawieszenia?

Geometrię zawieszenia najlepiej wykonać w profesjonalnym zakładzie mechaniki pojazdów, który oferuje takie usługi jak naprawy i serwis podwozi, amortyzatorów, hamulców i tłumików samochodowych, a także przygotowany jest na innego typu działania, np. diagnostykę klimatyzacji samochodowej, naprawę układu hamulcowego czy pełną wulkanizację. Polecanym warsztatem jest Auto Service Wajda. To tam w trakcie wymiany opon czy elementów układu kierowniczego specjaliści przeprowadzą geometrię kół. Pierwszym etapem jest odpowiednia diagnostyka.

Diagnostyka geometrii zawieszenia

Każdy pojazd powinien mieć przeprowadzoną geometrię kół przynajmniej raz w roku. Dzięki temu można uniknąć pogłębiających się problemów z układem kierowniczym. W przypadku geometrii kół najważniejsze są trzy parametry: kąt nachylenia koła, zbieżność i kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy. Pierwszy z nich określa położenie koła względem linii prostej poprowadzonej przez jego środek i prostopadłej do podłoża. Drugi parametr określa położenie kół względem osi symetrii samochodu. Kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy kół związany jest zaś ze sposobem pokonywania przez auto ciasnych łuków i zakrętów. Najlepsze serwisy wykorzystują do diagnostyki nowoczesny i innowacyjny sprzęt w technologii radiowo-laserowej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz