Materiał Partnera

Czym jest defibrylator AED i jak go użyć?

Czym jest defibrylator AED i jak go użyć?

„Jak użyć defibrylatora?” -  to pytanie zadajemy sobie niezwykle rzadko, nie przewidujemy bowiem, że wiedza na ten temat może nam się kiedykolwiek przydać. Życie jednak często zaskakuje nas nieoczekiwanymi zdarzeniami, stąd też dorosły i odpowiedzialny człowiek powinien dowiedzieć się, w jakich sytuacjach można skorzystać z tego urządzenia i jak to robić. Szczęśliwie okazuje się, że nie jest to skomplikowane.

Czym jest defibrylator AED i do czego służy?

Automatyczny defibrylator zewnętrzny to przenośne, zaawansowane i skomputeryzowane urządzenie medyczne, którego celem jest przywrócenie rytmu serca u osoby, która doznała nagłego zatrzymania krążenia krwi. Aparatura ta, dzięki wydawaniu poleceń głosowych i prostocie użycia, może być wykorzystywana także przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego.

Jak rozpoznać potrzebę zastosowania defibrylatora?

Istnieje kilka łatwych do rozpoznania oznak, które wskazują, że konieczne będzie zastosowanie defibrylatora. Jak wskazują specjaliści z Centrum Szkoleń Medycznych z Łodzi, którzy zajmują się m.in. przeprowadzaniem profesjonalnych kursów dla kadry medycznej, jedną z pierwszych oznak jest stwierdzenie, że osoba nie oddycha. Sygnał ten świadczy najczęściej właśnie o nagłym zatrzymaniu krążenia – w tym momencie liczy się jak najszybszy czas reakcji, który obejmuje rozpoczęcie resuscytacji, wezwanie pogotowia ratunkowego oraz zastosowanie defibrylatora. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy osoba oddycha, istotne jest stwierdzenie lub brak sygnałów takich jak ruchy klatki piersiowej czy szum oddechu. W sytuacji, gdy szybkie oględziny potwierdzają brak akcji serca, przystępujemy do natychmiastowego działania.

Jak należy użyć defibrylatora AED?

Tego typu urządzenia najczęściej dostępne są w miejscach publicznych i prawdopodobnie nie będziemy mieć problemów z ich namierzeniem. Gdy już je odnajdziemy, otwieramy opakowanie zawierające defibrylator i włączamy przyrząd jasno oznaczonym przyciskiem. Kolejnym krokiem jest wyjęcie dwóch elektrod. Znajdują się na nich obrazki pokazujące nam, gdzie dokładnie należy je przykleić. Po nałożeniu, urządzenie zaczyna wydawać nam komendy głosowe na podstawie tego, jak elektrody przeanalizowały rytm pracy poszkodowanego i jakie działania będą adekwatne do danej sytuacji. Sama reanimacja powinna trwać do momentu pojawienia się oddziału pogotowia, który zajmie się dalszą częścią akcji ratunkowej.

Jeśli nie mamy szkolenia medycznego, możemy mieć obawy przed zastosowaniem defibrylatorów. W nabraniu pewności co do pierwszej pomocy pomogą nam kursy podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, prowadzone przez specjalistów w tym obszarze.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz