Artykuł sponsorowany

Czym jest budownictwo melioracyjne i co ma na celu? Napierała Ireneusz

Czym jest budownictwo melioracyjne i co ma na celu? Napierała Ireneusz

Melioracja to słowo oznaczające polepszanie lub udoskonalanie. Choć określenie to kojarzone jest przede wszystkim z rolnictwem, oznacza zarówno szereg czynności mających na celu poprawę jakości gruntów przeznaczonych pod uprawy, jak i ich przystosowanie do posadowienia budynków mieszkalnych czy komercyjnych. Dowiedz się więcej na temat melioracji i budownictwa melioracyjnego.

Na czym polega melioracja gruntów?

Melioracja wbrew pozorom obejmuje szeroki zakres prac i ma zastosowanie w wielu sferach życia. Można wyróżnić kilka dziedzin w obrębie tego zagadnienia. Należą do nich:

  • melioracje specjalistyczne – skupione na odwadnianiu terenów budowlanych i przemysłowych,

  • fitomelioracje – polegające na biologicznej regulacji środowiska wodnego (głównie poprzez nasadzanie roślin na terenach zalewowych),

  • melioracje przeciwerozyjne i przeciwpowodziowe.

Ponadto wyróżniamy dwa rodzaje urządzeń melioracji wodnych:

  • podstawowe – zwykle finansowane lub współfinansowane przez Skarb Państwa i stanowiące jego własność,

  • szczegółowe – wymagające mniejszych nakładów i prostsze pod względem technologicznym.

Jak wyjaśnia przedstawiciel firmy Napierała Ireneusz:

Prace melioracyjne nierozerwalnie związane są z poprawianiem walorów gleby poprzez jej odpowiednie nawodnienie. Z tego powodu kojarzy się ją głównie z regulowaniem obiegu wody. Do tradycyjnych prac melioracyjnych zalicza się więc drenowanie czy też wykonywanie rowów nawadniająco-odwadniających. Ważną częścią prac melioracyjnych jest też ochrona przeciwpowodziowa, dlatego często w naszej pracy zajmujemy się budową zbiorników retencyjnych i zapór czy też regulacją rzek i potoków oraz budową wałów i innych zabezpieczeń brzegowych.

Firma Ireneusza Napierały, której siedziba znajduje się w Trzcielu, na terenie województwa lubuskiego, zajmuje się wyrobem faszyn i kołków melioracyjnych. Swoją działalność rozpoczęła w 1985 roku i od tego czasu zyskała szerokie grono Klientów. Jako producent materiałów melioracyjnych oferuje wysokiej jakości kołki, żerdzie i stemple budowlane. Asortyment obejmuje również kiszki i faszyny. Produkty wykonywane są z sosny i wierzby. Firma zapewnia także montaż sprzedawanych materiałów - oferuje zabezpieczanie brzegów stawów, oczek i innych zbiorników wodnych.

Budownictwo melioracyjne

Specjaliści od melioracji zajmują się przede wszystkim budownictwem melioracyjnym, a także utrzymaniem w odpowiednim stanie urządzeń związanych z melioracją (kanałów, rurociągów, zapór) – ich konserwacją, udrażnianiem itp. Budownictwo melioracyjne wymaga specjalistycznej wiedzy i dużego doświadczenia i łączy się ściśle z inżynierią hydrotechniczną oraz robotami ziemnymi. Nowoczesna melioracja opiera się bowiem na tworzeniu i wdrażaniu kompleksowych projektów, które realizują szerokie cele ochrony, rozwoju oraz kształtowania krajobrazu. Współcześnie melioracje mają ogromne znaczenie nie tylko dla zwiększania jakości użytków rolnych, ale też dla całej przyrody i społeczeństwa. W zależności od właściwości, zapotrzebowania i przeznaczenia danego terenu konieczny jest dobór odpowiednich metod melioracji i ich prawidłowe zastosowanie. Obecnie praktycznie żaden element infrastruktury czy też budynek nie może powstać bez udziału specjalistów od melioracji. W pracach wykorzystuje się zaawansowany sprzęt oraz nowoczesne narzędzia, tak aby zapewnić najlepsze możliwe rezultaty przeprowadzonych prac.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz