Materiał Partnera

Czym jest bezdech senny i jako go zdiagnozować?

Czym jest bezdech senny i jako go zdiagnozować?

Chrapanie częściej uznawane jest za powód do żartów oraz docinków, aniżeli za objaw poważnej choroby, jaką jest bezdech senny. To schorzenie utrudniające oddychanie podczas snu może determinować wiele poważniejszych problemów zdrowotnych, a nawet prowadzić do uduszenia się. Chrapanie to także problem rodzinny, ponieważ wpływa na codzienne funkcjonowanie, a niekiedy bywa jedną z przyczyn rozstań i rozwodów. 

Czym jest chrapanie?

W czasie snu zmniejsza się napięcie mięśni gardła oraz języka, przez co tylna część gardzieli odpada, dotykając nasady języka. W przypadku większości osób zachowana zostaje niewielka szczelina, która umożliwia oddychanie i swobodny przepływ powietrza do płuc. Jeżeli zostaje on jednak zaburzony, efektem tego jest chrapanie. Jego przyczyny mogą wiązać się także z nieprawidłowościami anatomicznymi w budowie dróg oddechowych, takie jak wydłużone podniebienie miękkie czy przerośnięty języczek. Czasami do chrapania może prowadzić również skrzywiona przegroda nosowa, ale także nadciśnienie oraz otyłość, tłumaczy laryngolog Adam Orłowski.

Jakie są różnice pomiędzy bezdechem sennym, a “zwykłym” chrapaniem?

Nie każda osoba, która chrapie w nocy, ma bezdech senny. Mówimy o nim w przypadkach, kiedy dochodzi do cyklicznych przerw w oddychaniu, które trwają więcej niż 10 sekund. Wpływa to na niedotlenienie organizmu i powoduje, że sen jest nieefektywny i nie powoduje wypoczęcia. Sposobem na rozpoznanie bezdechu jest badanie polisomnograficzne.

Jak diagnozuje się bezdech senny?

Jest to badanie, które pozwala na pomiar zmian parametrów ludzkiego organizmu podczas snu. Polega ono na umieszczeniu na ciele pacjenta elektrod EEG (na głowie), EKG (na klatce piersiowej), EOG (w okolicach oczu) oraz EMG, które pozwalają na ocenę funkcji mięśni oraz nerwów. Urządzenia te uzupełnia się dodatkowo czujnikami, pulsometrem oraz mikrofonem dla uzyskania lepszej dokładności pomiarów. Badanie to odbywa się w szpitalu lub też innym ośrodku do tego przystosowanym. Istnieje również wariant domowy badania, który nie obejmuje pomiarów napięcia mięśni oraz EEG, odpowiedni wariant jest dopasowany do stanu oraz potrzeb pacjenta.

Kto powinien poddać się badaniu na bezdech senny

Jest to problem często występujący u kierowców, którzy powinni podlegać badaniom na bezdech senny u laryngologa i pulmonologa. Może on także nasilać się wraz z wiekiem i zwiększaniem się wagi zwłaszcza u mężczyzn. Czynnikiem alarmującym jest szczególnie otyłość w okolicach szyi i karku, która może wpływać na pracę górnych dróg oddechowych podczas snu.
Opracowanie:
Piaseczno, Nefrytowa 12
tel. 572 712 008
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz