Artykuł sponsorowany

Kiedy należy wykonać regenerację głowicy samochodowej?

Kiedy należy wykonać regenerację głowicy samochodowej?

Spalinowe jednostki napędowe w samochodach składają się przede wszystkim z głowicy. Jest ona kluczowym ich elementem, dlatego jej awaria to poważny problem dla właściciela pojazdu. Nieprawidłowy przepływ oleju lub płynu chłodzącego prowadzi do przegrzania i zatarcia silnika, co w konsekwencji skutkuje koniecznością jego wymiany. Z tego względu nie należy bagatelizować objawów uszkodzonej głowicy.

Jak rozpoznać awarię głowicy samochodowej?

Nieprawidłowa praca jednostki napędowej w aucie może objawiać się na wiele sposobów. Przede wszystkim zauważalny jest spadek mocy, który wiąże się też z intensywnym, białym dymem z wydechu pojawiającym się przy przyspieszaniu. Przy takich objawach właściciel samochodu powinien wykonać szybki test – odkręcić korek wlewu oleju i sprawdzić, czy nie znajduje się pod nim charakterystyczna, kremowa maź. Jej obecność oznacza problem z głowicą silnika i tym samym konieczność udania się do warsztatu specjalizującego się w naprawach takich podzespołów.

Jednym z łatwo zauważalnych objawów uszkodzenia głowicy jest także obniżenie kultury pracy jednostki napędowej. Staje się ona głośna, co wynika z nieprawidłowego przepływu płynów eksploatacyjnych. Ostateczną diagnozę musi jednak postawić mechanik. Jeśli wszystkie oznaki wskazują jednoznacznie na awarię głowicy, rozwiązaniem problemu z jej niewłaściwym działaniem jest np. regeneracja podzespołu. Usługi w tym zakresie wykonuje zakład mechaniki pojazdowej, który prowadzi Benedykt Szczygieł. Na czym dokładnie polega taki serwis?

W jaki sposób regeneruje się głowice samochodowe i czy to opłacalne?

Wymiana całej głowicy silnika lub nawet montaż nowej jednostki napędowej to ogromne koszty dla właściciela pojazdu. Istnieje jednak możliwość przeprowadzenia szczegółowej regeneracji uszkodzonego elementu. Naprawie podlegają przede wszystkim uszczelniacze zaworowe. Są to podzespoły, które po demontażu wymienia się na nowe. Ocena głowicy polega również na kontroli stanu zaworów i gniazd. W przypadku niewielkich uszkodzeń możliwa jest ich obróbka w celu uzyskania pierwotnych parametrów.

W takiej sytuacji wykorzystuje się szlifowanie i frezowanie, realizując tym samym tzw. planowanie. Regeneracja głowicy samochodowej polega jednak najczęściej na wymianie zaworów, gniazd, prowadnic oraz wspomnianych uszczelniaczy. Usługi w tym zakresie nie należą do najtańszych. Nadal jednak są bardzo atrakcyjną alternatywą dla zakupu nowego silnika czy głowicy. Tym samym przy stwierdzeniu jej uszkodzenia dobrze jest wybrać wyspecjalizowany warsztat, który podejmie się naprawy.
Opracowanie:
Sieradza 238
tel. 14 645 69 95
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz