Materiał Partnera

Czym charakteryzuje się wycinka drzew metodą alpinistyczną?

Czym charakteryzuje się wycinka drzew metodą alpinistyczną?

Każda wycinka drzew powinna być najpierw odpowiednio rozplanowana. Musi też przebiegać zgodnie z wytyczonymi normami bezpieczeństwa. W wielu przypadkach konieczne jest zapewnienie specjalistycznego sprzętu oraz zastosowanie sprawdzonych technik powalania drzew. Jedną z najbardziej efektywnych i najczęściej stosowanych metod selekcyjnych jest alpinistyczna wycinka drzew. Na czym dokładnie polega?

W jakich sytuacjach stosuje się alpinistyczną metodę wycinki drzew?

Usługi alpinistyczne wykorzystywane są obecnie przy przeprowadzaniu wielu niebezpiecznych prac na wysokościach. Dotyczą np. mycia okien w wielopiętrowych apartamentowcach. Oferta alpinistycznej wycinki drzew kierowana jest zazwyczaj przez specjalistyczne firmy, które mogą pochwalić się odpowiednim zapleczem technologicznym oraz wykwalifikowaną kadrą pracowniczą. Usługi tego typu zakładają szybkie i skuteczne usunięcie wysokich drzew i rozłożystych gałęzi wszędzie tam, gdzie niemożliwe byłoby użycie podnośnika. Jak informuje specjalista z firmy, która zajmuje się chirurgią, formowaniem i wycinką drzew- by wykonać zadanie z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa, do alpinistycznej wycinki drzew przystępują zazwyczaj dwie lub trzy osoby. Jedna z nich wykonuje prace na wysokościach, druga asekuruje współpracownika z ziemi. Wszystkie cięcia wykonuje się z wielką ostrożnością. Opadające bez kontroli gałęzie mogą stanowić poważne zagrożenie dla przechodniów, zaparkowanych w pobliżu samochodów czy też konstrukcji budynków usytuowanych po sąsiedzku.

Techniki alpinistyczne jako usprawnienie prac na wysokościach

Często do przeprowadzenia prac na wysokościach niezbędne jest postawienie rusztowań lub sprowadzenie ciężkiego sprzętu, który pozwoli na sięgnięcie do wymaganej wysokości. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami i trudnościami przy realizacji przedsięwzięcia. Korzystając z technik alpinistycznych można uniknąć podobnych problemów. Z wykorzystaniem tej metody można usunąć tzw. drzewa trudne, czyli usytuowane w trudno dostępnych miejscach. Ich przykładem mogą być:

  • drzewa na cmentarzach, których opadające konary mogą doprowadzić do uszkodzenia okolicznych nagrobków,
  • drzewa splecione z liniami wysokiego napięcia- ich wycinka wymaga szczególnej ostrożności, by nie uszkodzić kabli,
  • wiatrołomy- drzewa złamane, nietypowo podparte
  • drzewa chore, powoli obumierające, które nie są już w stanie się zregenerować.

Doświadczeni specjaliści dokładnie wiedzą, w jaki sposób przeprowadzić wycinkę, by nie narazić na niebezpieczeństwo obiektów, które znajdują się w okolicy. Trzeba przy tym podkreślić, że podobnymi umiejętnościami powinni cechować się fachowcy, którzy na co dzień specjalizują się w tradycyjnej wycince drzew.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz