Materiał Partnera

Czym charakteryzują się szafy pod zabudowę?

Czym charakteryzują się szafy pod zabudowę?

Trudno sobie wyobrazić mieszkanie bez szafy. Często zresztą tego typu mebli jest w naszych domach więcej – szafy są niezbędne w sypialni, ale przydają się też na korytarzu czy w gabinecie. Aby jednak maksymalnie wykorzystać metraż danego pomieszczenia i zadbać o optymalną powierzchnię do przechowywania, trzeba wybrać odpowiedni mebel. Najwięcej możliwości daje szafa pod zabudowę.

Szafy pod zabudowę, czyli jakie?

Szafy gotowe, które możemy kupić w sklepach meblarskich i salonach wyposażenia wnętrz, to meble o ściśle określonych wymiarach i konkretnym, narzuconym projekcie obejmującym kształt, wygląd czy układ wnętrza szafy. Dlatego też coraz więcej klientów poszukujących indywidualnych rozwiązań rezygnuje z tego typu ofert na rzecz mebli na wymiar, czego przykładem są szafy pod zabudowę. Są to elementy wyposażenia wnętrz projektowane na zamówienie, dzięki czemu to inwestor decyduje o ostatecznym wyglądzie mebla. Najważniejsze są tu oczywiście wymiary, stanowiące główne kryterium związane z wyborem sprzętów do domu. Gotowe szafy często nie pozwalają na maksymalne wykorzystanie metrażu pomieszczenia, a to właśnie na jak największej powierzchni do przechowywania zależy nam najbardziej. Kupując taki mebel musimy liczyć się z koniecznością zagospodarowania pozostałej przestrzeni, która często tworzy niepraktyczne i nieestetyczne szczeliny lub wnęki. Z kolei szafy na wymiar pozwalają w pełni wykorzystać kubaturę pomieszczenia i zabudować daną przestrzeń tak, jak sobie tego życzymy. Najczęściej zagospodarowywana jest w ten sposób cała wysokość pomieszczenia, od podłogi aż do sufitu. Szafa może mieć dowolną szerokość, ale też kształty, nie tylko proste, które dobrze sprawdzają się w tradycyjnych pomieszczeniach, ale możliwe są także załamania linii i ścięte powierzchnie, które są niezastąpione np. we wnętrzach ze skosami. Taka szafa jest nie tylko funkcjonalna, ale może się stać ozdobą pomieszczenia.

Estetyka i funkcjonalność

W przypadku szaf pod zabudowę możemy zdecydować nie tylko o wymiarach, ale także o wyglądzie mebla, dopasowując rodzaj, kolorystykę i fakturę materiałów do naszych preferencji i np. obecnego wyposażenia w danym pomieszczeniu. Kluczową rolę odgrywają tu drzwi, które stanowią front szafy i są najbardziej widoczne, a przy tym najintensywniej użytkowane. Dlatego też dobre drzwi do szafy powinny być z jednej strony efektowne, aby pięknie się prezentować, a z drugiej wygodne w obsłudze i wytrzymałe. W szafach pod zabudowę idealnie sprawdzają się drzwi przesuwne, które można dowolnie zaprojektować i wybrać określony materiał, czy kolor, np. lustra, co nada wnętrzu wyjątkowego charakteru i optycznie je powiększy. Ponadto przesuwne pozwalają zaoszczędzić miejsce i są znakomitą alternatywą dla szaf z drzwiami uchylnymi, które często nie mieszczą się w pomieszczeniu i wymagają przestrzeni na otwierane na zewnątrz skrzydła drzwi. Od inwestora zależy również układ wewnętrzny szafy: podział szafek, ilość półek czy obecność szuflad. Wszystko to sprawia, że szafa pod zabudowę z drzwiami przesuwnymi to mebel optymalnie dostosowany do naszych potrzeb.

Gdzie i kiedy sprawdzą się szafy pod zabudowę?

Szafy pod zabudowę dają inwestorom niemal nieskończone możliwości projektowania mebli. Dlaczego dzisiaj jest to takie ważne?

Ponieważ zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni w każdym pomieszczeniu, szczególnie, jeśli jest ono niestandardowe – tłumaczy przedstawiciel firmy produkującej meble INDECO, dodając – Do dyspozycji mamy bowiem coraz mniejsze metraże, gdzie liczy się każdy dobrze wykorzystany centymetr. Do tego dochodzą wszelkie przypadki nietypowego układu wnętrza. Mowa tu zarówno o mieszkaniach na poddaszu, gdzie w pokojach znajdują się skosy, jak i o wszystkich pomieszczeniach posiadających nieregularne wnęki. W takim przypadku szafa pod zabudowę to najlepsze wyjście.

Warto jednak zaznaczyć, że chociaż dotychczas meble na wymiar zarezerwowane były głównie właśnie dla takich niestandardowych przypadków, to obecnie rozwiązanie takie jest coraz częściej stosowane w typowych mieszkaniach, nawet tych większych, bez skosów czy wnęk. Dzięki temu uzyskujemy bowiem maksymalną powierzchnię przechowywania, w mieszkaniu panuje ład, a pomieszczenia prezentują się bardziej efektownie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz