Materiał Partnera

Czym charakteryzują się chłodziwa do obróbki skrawaniem?

Czym charakteryzują się chłodziwa do obróbki skrawaniem?

W trakcie procesu obróbki skrawaniem ostrze wykorzystywanego narzędzia pod wpływem tarcia znacząco się nagrzewa. W celu obniżenia temperatury wykorzystuje się więc specjalistyczne chłodziwa w postaci cieczy chłodząco-smarujących. Konkretne parametry pozwalają na zastosowanie w wielu typach obróbki skrawaniem i przy użyciu poszczególnych materiałów – jakich dokładnie?

Doskonałe właściwości

Wyeliminowanie nadmiaru temperatury i niebezpiecznych zmian cieplnych, które zachodzą podczas obróbki skrawaniem, jest bardzo istotne. Z tego powodu chłodziwo musi zniwelować ciepło zarówno w wykorzystywanym narzędziu, jak i obrabianym detalu. Za pomocą specjalistycznej, wydajnej cieczy chłodząco-smarującej można w szybki sposób obniżyć temperaturę. Poprzez skuteczne odprowadzenie ciepła zwiększa się znacząco wytrzymałość narzędzia do obróbki skrawaniem. Jego dłuższa żywotność w połączeniu z lepszą efektywnością pozwala na realizację większej ilości zamówień. Należy jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego, dopasowanego do konkretnego sposobu obróbki oraz używanej maszyny chłodziwa. Wysokiej klasy ciecze chłodząco-smarujące znajdujące się w ofercie Eurofluid Poland Sp. z o.o. charakteryzują się doskonałymi parametrami, dzięki którym ciepło odprowadzane jest efektywnie i bezproblemowo. Chłodziwo jest więc bardzo ważnym elementem podczas obróbki skrawaniem, czyni ją też zdecydowanie prostszą. Jakie konkretnie zastosowanie mają tego typu ciecze chłodząco-smarujące?

Uniwersalne produkty

Chłodziwa do obróbki skrawaniem występują często w postaci cieczy uniwersalnej. Tego typu produkty doskonale sprawdzą się w pracy z rozmaitymi materiałami, do których zaliczyć można przede wszystkim metale odlewane, stal, aluminium i stosowane na szeroką skalę w przemyśle kolejowym, maszynowym i samochodowym żeliwo. Większość chłodziw jest przyjaznych dla skóry, charakteryzuje je też niski stopień pienienia w miękkiej wodzie. Istotnym parametrem w wielu typach obróbki skrawaniem jest stabilność na twardą wodę, na co też warto zwrócić uwagę przy wyborze cieczy chłodząco-smarującej. Specjalistyczne chłodziwa zastosowanie znajdują natomiast przy bardzo wymagających pracach związanych z obróbką – przeciąganiem, głębokim wierceniem czy obróbką rur cylindrycznych. Do ciężkiej obróbki skrawaniem oraz szlifowania materiałów ze stali świetnie sprawdzi się np. chłodziwo BECHEM Avantin 331. W sposób bardzo efektywny wynosi ono zanieczyszczenia dzięki swoim właściwościom wypłukującym. Ciecze chłodząco-smarujące są więc wykorzystywane zarówno przy ogólnej obróbce, jak i wymagających, ciężkich pracach. Warto zakup chłodziwa skonsultować z ekspertem, który doradzi wybór optymalnego rozwiązania.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz