Materiał Partnera

Czy zakup używanych opon to dobre rozwiązanie?

Czy zakup używanych opon to dobre rozwiązanie?
Zmiana ogumienia to dla wielu kierowców kłopot, z którym muszą borykać się przynajmniej dwa razy w roku w przypadku opon sezonowych. Sporym zainteresowaniem cieszą się także opony wielosezonowe, które na rynku wtórnym można nabyć w atrakcyjnych cenach. Warto jednak zachować ostrożność przy zakupie ogumienia używanego. Na co konkretnie zwrócić uwagę i czy to dobre rozwiązanie?

Stan bieżnika

Podstawowym elementem kontroli jakości danej opony jest sprawdzenie głębokości jej bieżnika. Choć w świetle prawa minimalny parametr w tym zakresie wynosi zaledwie 1,6 mm, to jednak w praktyce jazda na tak zużytych oponach prowadzić może do niespodziewanej utraty przyczepności i jest bardzo niebezpieczna. Należy unikać opon używanych, których bieżnik nie jest głęboki na przynajmniej 3 mm w przypadku ogumienia na sezon letni, a 4 mm w popularnych „zimówkach”. Nowe opony posiadają przeważnie 8-9 mm bieżnika, co jest wartością o wiele wyższą od obowiązującego w przepisach minimum.

Parametr ten zmierzyć można za pomocą specjalnej suwmiarki, ale nierzadko kierowcy wykorzystują też alternatywne metody pomiaru. Warto przy zakupie opon używanych zdecydować się na ich nabycie z opcją odbioru osobistego, podczas którego zostaną one przez nas zbadane. Rozsądnym rozwiązaniem jest zakup w renomowanym warsztacie wulkanizacyjnym, który oferuje sprzedaż ogumienia używanego. Jednym z takich punktów jest serwis Lodzopony.pl – specjaliści nie tylko doradzą wybór odpowiednich opon, ale też wybiorą modele o parametrach odpowiadających preferencjom klienta. Czym jeszcze kierować się przy zakupie ogumienia używanego?

Rocznik i nie tylko

Po sprawdzeniu głębokości bieżnika warto zwrócić również uwagę na rok produkcji konkretnych opon używanych. Nierzadko bowiem okazuje się, że ogumienie wizualnie znajduje się w dobrym stanie technicznym, jednak mogło być przechowywane w niewłaściwych warunkach, co przy ich zaawansowanym wieku prowadzić może do problemów z efektem starzenia się opon, pękania oraz ogólnego niszczenia. Informację o roczniku ogumienia znajdziemy na bocznej ściance opony – to cztery cyfry obok napisu DOT. Dwie ostatnie oznaczają rok produkcji, a dwie pierwsze informują o konkretnym tygodniu ich wyprodukowania.

Dzięki temu można w prosty sposób ustalić datę wykonania opon przez producenta i tym samym uniknąć zakupu starego ogumienia. Niezbędna jest też dokładna ocena wizualna stanu używanych opon – wszelkiego rodzaju ślady napraw czy nierówne zużycie bieżnika mogą wskazywać na nieprawidłową eksploatację i nierzadko kończą się szybkim uszkodzeniem ogumienia nawet przy normalnym ich użytkowaniu. Jeśli zatem kierowca jest zdecydowany na używane opony, warto nabyć je w zakładzie wulkanizacyjnym – renomowane punkty tego typu posiadają wiele modeli na sprzedaż, których stan pozwala na dalsze ich bezproblemowe użytkowanie.

Opracowanie:
Łódź, Kolumny 89
tel. 502 928 900
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz