Materiał Partnera

Czy warto zdecydować się na panele podłogowe?

Czy warto zdecydować się na panele podłogowe?

Panele podłogowe cieszą się dużą popularnością ze względu na praktyczność, niewygórowaną cenę, łatwość montażu oraz późniejszej pielęgnacji. Szeroka oferta wzorów i kolorystyki pozwala dopasować je do każdego rodzaju wnętrza. Trzeba jednak pamiętać, że nie nadają się one do pomieszczeń narażonych na długie zawilgocenie. Panele powinniśmy dobierać nie tylko pod względem wizualnym, musimy też zwracać uwagę na parametry techniczne.

Czym się kierować podczas wyboru paneli?

Podczas wybierania paneli powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na ich grubość, klasę ścieralności oraz użyteczności. Jeśli chodzi o grubość paneli, to zasada jest prosta – im są grubsze, tym trwalsze i stabilniejsze. Żeby panele dobrze służyły nam przez wiele lat, ich minimalna grubość powinna wynosić 7 mm. Trzeba jednak pamiętać, że grubość paneli wpłynie na wysokość posadzki, dlatego warto dobrze przemyśleć zakup. Za pomocą symboli AC i cyfr od 3 do 6 oznacza się odporność na ścieranie. Im wyższa liczba przy oznaczeniu, tym panele będą trwalsze. Z kolei klasa użyteczności paneli podłogowych informuje nas, jakie jest przeznaczenie danego produktu. Oznacza się ją za pomocą dwóch cyfr. Pierwsza określa miejsce, w jakim zaleca się układać dany model paneli – np. 2 wskazuje na pomieszczenia domowe, a 3 na pomieszczenia w budynkach użyteczności publicznej. Druga cyfra określa stopień wytrzymałości – im wyższy, tym lepiej.

Powyższa charakterystyka dotyczy parametrów technicznych. Panele różnią się między sobą wzorem, kolorem, fakturą, stopniem połysku czy rodzajem wykończenia, które powinniśmy dobierać wedle własnych preferencji.

Montaż paneli podłogowych

Jedną z największych zalet paneli podłogowych jest łatwość i szybkość ich montażu. Nie wymagają użycia kleju ani specjalistycznych narzędzi. Układa się je zazwyczaj jako podłogę pływającą, czyli odseparowaną od podłoża za pomocą specjalnych podkładów – folii izolacyjnej lub pianki polipropylenowej. Trzeba pamiętać, aby podłoże, na którym układamy panele było suche. Podłoga może być użytkowana od razu po zakończeniu montażu. Bardzo ważne jest, aby panele układać prostopadle do okna – wtedy łączenia poszczególnych elementów będą mniej widoczne. Aby zapewnić sobie zadowalający efekt wizualny, nie możemy zapomnieć o elementach wykończenia, takich jak listwy przyścienne.

Profesjonalnym układaniem paneli oraz sprzątaniem po remontach zajmuje się m.in. firma usługowa Janusza Jarockiego, mająca swoją siedzibę w Świnoujściu w woj. zachodniopomorskim.

Jak pielęgnować panele podłogowe?

Panele podłogowe są bardzo łatwe w pielęgnacji i nie wymagają specjalistycznych zabiegów. Wystarczy regularnie je odkurzać i myć delikatnym płynem przeznaczonym do tego typu powierzchni. Trzeba jednak zadbać, by panele nie miały zbyt dużego kontaktu z wodą, ponieważ może to spowodować powstanie przebarwień i odkształceń.

Opracowanie:
Świnoujście, Gradowa 3
tel. 604 860 248
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz