Materiał Partnera

Czy warto sporządzić testament w formie aktu notarialnego?

Czy warto sporządzić testament w formie aktu notarialnego?

Chęć sporządzenia testamentu może być powodem wizyty w kancelarii notarialnej. Przygotowanie takiego dokumentu w sposób oficjalny to bowiem znacznie bezpieczniejsze i pewniejsze rozwiązanie, niż np. spisanie ostatniej woli na kartce papieru i przechowywanie jej we własnym domu. Dlaczego zatem konkretnie warto sporządzić testament w formie aktu notarialnego?

Testament nie do podważenia

Po śmierci spadkodawcy nierzadko dochodzi do sporów między spadkobiercami. Wynikać one mogą z niejasno sformułowanego testamentu lub jego braku, co powoduje problemy z rozdzieleniem majątku pozostawionego przez zmarłą osobę. Tego typu kłopotliwych sytuacji można jednak uniknąć dzięki sporządzeniu testamentu w formie aktu notarialnego. Notariusz będzie w stanie pomóc przede wszystkim przy konstruowaniu takiego dokumentu. Pozwoli to uzyskać jego zgodność z obowiązującym prawem oraz wykonanie go przejrzyście i w sposób zrozumiały przy późniejszym odczytaniu.

Tak przygotowana ostatnia wola jest praktycznie nie do podważenia np. w sądowym postępowaniu. Akt notarialny ma bowiem moc prawną i stanowi gwarancję, że spadkodawca sporządził testament zgodnie ze swoją wolą i nie został do tego w żaden sposób zmuszony. Usługi notarialne w tym zakresie świadczy kancelaria Bernadeta Breisa Wojciech Guzik, która zapewnia kompleksowe wsparcie dla osób chcących zadbać o właściwe rozdysponowanie majątkiem po śmierci. Testament w formie aktu notarialnego jest również bezpieczny z innych względów – jakich dokładnie?

Zabezpieczona ostatnia wola

Przygotowanie ostatniej woli np. na kartce papieru i przechowywanie jej we własnym zakresie może doprowadzić chociażby do uszkodzenia testamentu. Staje się on wtedy najczęściej nieczytelny w całości lub niektórych fragmentach, co poważnie utrudnia jego skuteczną realizację. Takie problemy nie pojawiają się w sytuacji sporządzenia testamentu jako aktu notarialnego. Jest on bowiem bezpiecznie przechowywany w kancelarii notarialnej, a po upływie dziesięciu lat trafia do sądu wieczysto-księgowego.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość wykonania wpisu do Notarialnego Rejestru Testamentów. Dzięki temu w prosty i szybki sposób można odnaleźć wybrany akt ostatniej woli. Należy pamiętać, że również jest to w pełni bezpieczne – informacje nie dotyczą samej treści testamentu, a danych na temat jego zarejestrowania jako aktu notarialnego. Jak się zatem okazuje, zdecydowanie warto sporządzić testament w formie aktu notarialnego. To metoda przede wszystkim bardzo bezpieczna pod wieloma względami, a dodatkowe doradztwo ze strony notariusza pozwoli przygotować ostatnią wolę tak, by przy jej odczytaniu nie powstały żadne wątpliwości odnośnie podziału spadku.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz