Artykuł sponsorowany

Czy przyciemnianie szyb w samochodzie jest legalne?

Czy przyciemnianie szyb w samochodzie jest legalne?

Przyciemniane szyby to dodatek, który może znacząco podnieść estetykę naszego samochodu, ale może okazać się również bardzo przydatny w sezonie letnim – dzięki niemu wnętrze kabiny nie nagrzewa się tak mocno, jak w przypadku szyb o większej przepuszczalności światła. Wielu kierowców nie decyduje się jednak na zastosowanie specjalnych folii przyciemniających z obawy, że taki proceder jest nielegalny. Czy aby na pewno?

Przyciemniane szyby? Tak – po pewnymi warunkami

Wbrew powszechnemu mniemaniu przyciemnianie szyb za pomocą specjalnych folii jest prawnie dozwolone, choć – podobnie jak i w wielu innych tego typu kwestiach – powinniśmy stosować się do pewnych ograniczeń. Przede wszystkim obowiązuje nas art. 66 ust. 1. Pkt 5 Ustawy prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym:

„Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego (…)zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”.

Innymi słowy nie możemy modyfikować auta w sposób, który ograniczyłby nam widoczność zza kierownicy, wpływa to bowiem na bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu drogowego. Drugim ważnym przepisem w kwestii przyciemniania szyb jest §8 ust. 5 pkt 4. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Przepis ten brzmi następująco:

„Szyby pojazdu (…) przednie i przednie boczne powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%”

Przepisy nie nakładają żadnych ograniczeń w kwestii przyciemniania szyb tylnych, zatem te możemy przyciemniać na praktycznie dowolny sposób, nawet jeśli efektem będzie całkowicie zablokowanie przepuszczania światła.

Dlaczego warto przyciemnić szyby?

Przyciemnianie szyb powszechnie kojarzone jest z zabiegiem estetycznym – dzięki niemu auta prezentują się dużo lepiej, szczególnie te wyższej klasy. Jednak nie chodzi tylko o wygląd, ale również poprawę komfortu, a nawet bezpieczeństwa jazdy. W jaki sposób przyciemniana szyba może nam w tym pomóc?

- Przede wszystkim poprzez zablokowanie części promieniowania słonecznego, które przyczynia się do nadmiernego nagrzewania kabiny pojazdu – wyjaśnia przedstawiciel firmy Wrap HouseW kwestii ochrony folia działa na dwa sposoby. Po pierwsze wzmacnia szybę i w chwili gdy ta pęknie, utrzymuje ją, co zmniejsza ryzyko niebezpiecznego pokaleczenia. Po drugie – wnętrze pojazdu jest mniej widoczne z zewnątrz, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka włamania i kradzieży.  

Podsumowując – przyciemnianie szyb auta jest legalne pod warunkiem, że zachowane są pewne prawne ograniczenia. Warto się na taką modyfikację zdecydować, jeśli zależy nam na podniesieniu estetyki samochodu i bezpieczeństwa jazdy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz