Materiał Partnera

Czy montaż instalacji LPG w samochodzie nadal jest opłacalnym rozwiązaniem?

Czy montaż instalacji LPG w samochodzie nadal jest opłacalnym rozwiązaniem?
Od wielu lat samochody zasilane gazem LPG kojarzone są ze sporymi oszczędnościami wynikającymi z obniżonych kosztów eksploatacji. Coraz częściej porównywane są z autami hybrydowymi lub całkowicie elektrycznymi, które nadal jednak pozostają mniej popularne niż pojazdy z instalacją gazową. Czy jednak na pewno jej montaż w samochodzie jest w dalszym ciągu rozwiązaniem opłacalnym?

Instalacja LPG w różnych silnikach

Montaż instalacji LPG w samochodach benzynowych jest metodą praktykowaną od wielu lat. Co więcej, taką usługę oferują nawet sami producenci aut, dając klientom możliwość zakupu nowego pojazdu z salonu wyposażonego już w system umożliwiający zasilanie gazem. W większości przypadków konieczne jest jednak wykonanie instalacji przez specjalistyczny serwis, który będzie w stanie przygotować ją zarówno w przypadku silników z pośrednim, jak i bezpośrednim wtryskiem benzyny.

Koszty założenia wynoszą przeważnie od 2 do 5 tysięcy złotych, co może być dla wielu kierowców sporą kwotą. Należy jednak zwrócić uwagę na oszczędności wynikające z zasilania samochodu o wiele tańszym paliwem. Dzięki temu instalacja LPG może się zwrócić już w pierwszym roku użytkowania auta, co uzależnione jest od ilości pokonywanych kilometrów i uzyskiwanego spalania. Konieczny jest nie tylko właściwy montaż, ale również odpowiednia konfiguracja instalacji. Zajmie się tym warsztat GraGal, który oferuje swoim klientom dodatkowo serwisowanie aut z LPG i diagnostykę komputerową dedykowaną do takich pojazdów. Instalacja gazowa jest zatem opłacalna ze względu na wykorzystanie taniego paliwa – czy jej serwisowanie nie jest jednak kosztowne?

Serwis instalacji LPG

Regularne dbanie o instalację LPG w samochodzie nie powinno przynieść kłopotliwych niespodzianek w postaci nagłych awarii np. w trasie. Profesjonalnie wykonana regulacja oraz wymiana najważniejszych podzespołów, do których zaliczają się chociażby filtry gazowe i uszczelniacze, nie narażają kierowców na spore obciążenie ich portfela. Warto dokładnie sprawdzić gumowe węże stosowane w większości instalacji LPG. Wraz z upływem lat i pokonaniem kolejnych kilometrów mogą one charakteryzować się obniżoną szczelnością wynikającą z niewielkich uszkodzeń. W takiej sytuacji konieczna jest ich wymiana.

Serwisowanie instalacji LPG to również kontrolowanie działania reduktora. W przypadku konieczności jego naprawy kierowca powinien liczyć się z kosztami na poziomie kilkuset złotych. Koszty serwisowania instalacji LPG nadal pozostają zatem stosunkowo przystępne, co jest kolejnym atutem takiego rozwiązania. Montaż systemu pozwalającego na zasilanie auta gazem jest zatem wciąż opłacalny – jego eksploatacja przynosi spore oszczędności, a serwis nie należy do najdroższych, jednak niezbędne jest regularne dbanie o instalację LPG w sprawdzonym warsztacie.

Opracowanie:
Skórzewo, Kasztanowa 1
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz