Materiał Partnera

Czy instalacja fotowoltaiczna dla domu jest w Polsce opłacalna?

Czy instalacja fotowoltaiczna dla domu jest w Polsce opłacalna?
Poszukiwanie alternatywnych metod uzyskiwania energii do zasilania urządzeń elektronicznych zauważalne jest m.in. w budownictwie mieszkalnym. Zastosowanie nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego jest coraz częstszym wyborem. Czy jednak faktycznie w panującym w tym regionie Europy klimacie takie rozwiązanie jest korzystne i czy na pewno stanie się opłacalne?

Dopasowanie odpowiednich komponentów

Kluczowe w osiągnięciu wysokiej efektywności instalacji fotowoltaicznej jest dopasowanie właściwych rozwiązań. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na typ zastosowanych ogniw w modułach. Tańsze rozwiązania w postaci ogniw CdTe czy CIGS oferują co prawda sprawność na stosunkowo dobrym poziomie, jednak nadal nie osiągają wydajności chociażby paneli monokrystalicznych. To właśnie one są najpopularniejszym rozwiązaniem wybieranym przez Polaków i dają możliwość szybkiego zwrotu zainwestowanych w instalację środków. Do efektywnego zasilania energią słoneczną nie wystarczą jednak same panele fotowoltaiczne.

Konieczne jest skompletowanie wielu innych urządzeń, dzięki którym prąd stały zostanie przemieniony na zmienny. Jest to możliwe dzięki właściwym urządzeniom sterującym i przetwarzającym. Doradztwo w zakresie ich poprawnego dopasowania jest w stanie zapewnić m.in. firma Solar Industry Jacek Okarmus, dzięki której instalacja fotowoltaiczna zostanie skonstruowana w taki sposób, by zapewnić maksymalną sprawność i tym samym oszczędności. Czy jednak te są na tyle spore, że nadal można mówić o wysokiej opłacalności instalacji fotowoltaicznych?

Korzystne dla środowiska i portfela

Źródło energii w przypadku instalacji fotowoltaicznej jest w pełni darmowe. To główny powód, dla którego takie rozwiązanie uważa się za korzystne – koszty poniesione na zakup poszczególnych elementów powinny zwrócić się w trakcie ich eksploatacji. Należy jednak pamiętać o konieczności wyboru właściwych paneli fotowoltaicznych i ich odpowiednim ustawieniu. Warto też pamiętać, że decydując się na ekologiczną technologię, wciąż można uzyskać spore dopłaty. Takie dofinansowania znacząco odciążają portfel i sprawiają, że koszt instalacji fotowoltaicznej staje się przystępniejszy.

Polska znajduje się w regionie Europy wciąż narażonym na spore zachmurzenia, jednak ilość dni słonecznych zapewnia wydajność instalacji fotowoltaicznej na stosunkowo dobrym, wysokim poziomie. Właściwie zainstalowane i dobrane panele zapewnią zatem zwrot poniesionych kosztów nawet po kilku latach eksploatacji. Istotna jest też określana przez producentów wydajność modułów – szacuje się, że są one w stanie utrzymać pierwotną sprawność nawet przez 25 lat. Ekologiczna instalacja wciąż jest zatem opłacalna, jednak przed wyborem poszczególnych komponentów i ich montażem warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą z zakresu energii odnawialnej.

Opracowanie:
Radziszów, Leśna 6
tel. 503 923 536
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz