Materiał Partnera

Czipowanie zwierząt – nie tylko na wyjazd

Czipowanie zwierząt – nie tylko na wyjazd

Umieszczenie czipa pod skórą naszego zwierzaka pozwala mu uzyskać zwierzęcy paszport. Ale czip przydaje się nie tylko podczas zagranicznych wyjazdów – dzięki niemu mamy pewność, że nasz ulubieniec zawsze wróci do domu.

Czip jak ziarnko ryżu

W Polsce wciąż niewiele zwierząt domowych posiada wszczepiony pod skórę czip. Szkoda, bo to malutkie, kilkumilimetrowe urządzenie może się okazać bardzo pomocne, zwłaszcza kiedy zwierzak się zgubi albo zostanie skradziony. Czipy, które wstrzykiwane są zwierzętom, to tak naprawdę mikroprocesory wielkości ziarnka ryżu z zakodowanym numerem identyfikacyjnym. Umieszcza się je w okolicy karku. Nie są groźne dla organizmu zwierzęcia, dzięki sterylnej powłoce, która nie uczula i pozwala utrzymać czip na miejscu. Co ważne – zostaje on w ciele naszego pupila na całe życie.

Korzyści z czipowania

To, że weterynarz umieści czip w organizmie zwierzaka, nie sprawia jeszcze, że nasz pupil zostanie do nas przypisany. Aby tak się stało, należy zarejestrować się w specjalnej bazie. Dopiero wtedy policjanci, strażnicy miejscy lub pracownicy gabinetów weterynaryjnych po sprawdzeniu numerów czipa będą mogli nas odszukać. Dzięki temu mamy pewność, że ukochany pies lub kot wróci do domu. Ale czipowanie może się okazać pomocne nie tylko, kiedy zwierzak zaginie lub zostanie skradziony. Jest ono konieczne, jeśli chcemy wyrobić naszemu pupilowi zwierzęcy paszport, który jest potrzebny, jeśli chcemy zabrać ze sobą zwierzaka w zagraniczną podróż na terenie Unii Europejskiej. W Polsce nie ma jeszcze prawa, na mocy którego trzeba wszczepiać zwierzętom mikroprocesory. Wkrótce może się to zmienić –  rozporządzenia w tej sprawie wydają już poszczególne miasta, żeby poradzić sobie z problemem bezpańskich zwierząt.

Gdzie wykonać zabieg?

Najważniejsze podczas tego prostego i niedrogiego zabiegu jest doświadczenie weterynarza. Jeśli chcemy, żeby nasz zwierzak nie był narażony na niepotrzebny ból, wybierzmy sprawdzony gabinet weterynaryjny. Zakładanie czipa przypomina wykonanie zastrzyku, ale nawet tak proste zadania wymagają wprawnej ręki. Gabinet weterynaryjny lek. wet. Piotra Kruszewskiego to miejsce, w którym nasze zwierzątko zostanie zaczipowane spokojnie i bezpiecznie. Piotr Kruszewski jest doświadczonym weterynarzem, leczeniem zwierząt domowych zajmuje się od 2010 roku. Stara się zapewniać swoim pacjentom najlepszą opiekę. Wykonuje zabiegi chirurgiczne, pozwalające walczyć o zdrowie najbardziej schorowanych pupili. W jego lecznicy w Skwierzynie, poza zabiegiem pozwalającym ubiegać się o paszport dla zwierząt, można wykonać też szczepienia psów i kotów, wysterylizować i odrobaczyć czworonogi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz