Materiał Partnera

Częste przyczyny awarii elektroniki samochodowej

Częste przyczyny awarii elektroniki samochodowej

Elektronika jest obecna niemal wszędzie, także w samochodach. Im nowsze auto, tym jej tam więcej. Jej funkcje są korzystne dla kierowcy, a zwłaszcza dla jego bezpieczeństwa. Systemy elektroniczne montowane w samochodach informują o konieczności zapięcia pasów bezpieczeństwa, sygnalizują jeżeli drzwi są niedomknięte, pomagają w parkowaniu i w wielu innych kwestiach. Niestety jak każda część samochodu ulegają awarii. Co jest ich przyczyną?

Problemy ze sterownikami samochodowymi

Awarie elektroniki samochodowej związane są z problemami ze sterownikami. Trudno jednoznacznie określić ich przyczyny, gdyż może być ich naprawdę wiele. Mogą być spowodowane nawet fabryczną wadą podzespołów. Wśród najczęstszych przyczyn uszkodzonego oprogramowania sterującego można wyróżnić także: niefachową modyfikację auta, na przykład podczas montażu alarmów, tuning, długotrwałą jazdę niesprawnym samochodem, przeciekającą blachę, próby włamania i kradzieży. Rozpoznać awarię związaną z nieprawidłowym funkcjonowaniem elektroniki samochodowej wcale nie jest trudno. Uszkodzenie sterownika daje o sobie znać poprzez, między innymi nierówną pracę silnika, kłopoty z jego rozruchem, zwiększone zużycie paliwa przy słabszych osiągach. Czasem nie da się go w ogóle uruchomić. Awaria sterownika powinna być sygnalizowana żółtą kontrolką znajdującą się na tablicy rozdzielczej. Wówczas należy zgłosić się do serwisu w celu zdiagnozowania przyczyny takiej usterki.


Warto wiedzieć, że sam komputer samochodowy psuje się dość rzadko. Częściej awarii ulegają czujniki bądź przewody łączące. Jednakże oczywiście części samego komputera także mogą ulec awarii. Są to zazwyczaj tak zwane końcówki mocy. W serwisie możemy także dowiedzieć się, że awarii uległa pamięć naszego komputera samochodowego. Najczęściej przyczyna tego ma podłoże fizyczne, chociaż trudno stwierdzić, co bezpośrednio mogło wpłynąć na to uszkodzenie. W takim przypadku, jeśli samochód ma wbudowany immobiliser, możemy ustrzec się przed koniecznością wymiany komputera na nowy. Wystarczy przeprogramować go lub wyczyścić jego pamięć, by przyjął inny kod. Takich czynności powinna podjąć się tylko doświadczona w tym zakresie osoba pracująca na co dzień w serwisie samochodowym. Do typowych awarii związanych z elektroniką samochodową możemy zaliczyć także przepięcie zasilania układu elektronicznego oraz awarie układów wykonawczych.

Awarie elektroniki samochodowej powinny być zawsze skonsultowane w serwisie samochodowym. Firma JB Servis świadczy kompleksowe usługi naprawy samochodów osobowych, dostawczych i maszyn rolniczych.

Opracowanie:
Rutki 2
tel. 602 601 659
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz