Materiał Partnera

Częste błędy przy montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Częste błędy przy montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Każdemu z nas zależy, by instalacja wodno-kanalizacyjna w mieszkaniu lub w domu została zaprojektowana i wykonana w sposób profesjonalny. Wszelkie nieprawidłowości w montażu bardzo szybko dadzą o sobie znać w postaci nieprzyjemnego zapachu, cofania się nieczystości w urządzeniach sanitarnych i spowolnionego odpływu ścieków. Jakie błędy najczęściej popełniane są przy zakładaniu instalacji sanitarnej?

Źle podłączone syfony

Wszystkie urządzenia, które podłączane są do instalacji sanitarnej, powinny mieć osobne syfony. Są one montowane między otworami odpływowymi urządzeń a rurami podejść kanalizacyjnych. Woda, która znajduje się w syfonie stanowi pewnego rodzaju ogranicznik, który oddziela urządzenia sanitarne od kanalizacji. Jak informuje specjalista z Zakładu Usługowo- Projektowego w Sulechowie- nieprawidłowy montaż syfonu lub jego brak, bardzo często jest przyczyną uwalniania się nieprzyjemnego zapachu w wnętrza sieci wodno-kanalizacyjnej. Istotna jest również przepustowość syfonu. Element ten powinien być dobrany zależnie od wydajności zamontowanej baterii.

Nieprzystosowanie instalacji do modernizacji i napraw

Samo zaprojektowanie i wykonanie instalacji sanitarnej to nie wszystko. Do jej prawidłowego działania niezbędna jest systematyczna kontrola i wykonywanie przeglądów technicznych. Żeby było to możliwe, w miejscach łączenia rur np. pod wanną, należy zainstalować rewizję, która pozwoli na swobodny dostęp do całej instalacji. Dzięki temu można ją np. udrożnić bez konieczności demontażu lub zmodernizować bez uprzedniej rozbiórki.

Tworzenie się podciśnienia w instalacji sanitarnej

Piony instalacji wodno-kanalizacyjnej muszą być odpowietrzane przez wywiewniki, które montowane są na ich końcach i wyprowadzane ponad dach budynku. Każdy pion powinien zostać zorganizowany w ten sposób, ponieważ przez- wspomniane już -wywiewniki, wyrównywane jest ciśnienie w instalacji sanitarnej. Brak tych niepozornych elementów lub ich niewłaściwy przekrój spowoduje wydostawanie się z instalacji wyziewów o nieprzyjemnym zapachu.

Zbyt długie podejścia

Instalacja wodno-kanalizacyjna pracuje najefektywniej, kiedy odcinki rur łączące urządzenia sanitarne i piony, są jak najkrótsze. Miska ustępowa nie powinna być umiejscowiona dalej niż jeden metr od pionu. Jeśli podejście musi być dłuższe, trzeba pamiętać o konieczności dodatkowej wentylacji. Podejście innych urządzeń sanitarnych nie powinno przekraczać długości trzech metrów. Podczas montażu sieci sanitarnej istotne jest również dobieranie odpowiedniej średnicy pionów i podejść. Częstą przyczyną nieszczelności sieci wodno-kanalizacyjnej jest powiem niestaranne łączenie rur lub używanie części od różnych producentów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz