Materiał Partnera

Części zamienne do wózków widłowych. Przegląd ofertowy

Części zamienne do wózków widłowych. Przegląd ofertowy

Wózki widłowe należą do grupy najchętniej wykorzystywanych pojazdów mechanicznych. Wykorzystuje się je w branży przemysłowej, logistycznej, budowlanej i w wielu innych. Z tego powodu istnieje również zapotrzebowanie na części zamienne do wózków, które można zamontować w razie awarii urządzenia. Jakie produkty się oferuje i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jakie części do wózków widłowych podlegają wymianie?

Na rynku części wymiennych do wózków widłowych można zakupić między innymi:

  • części zamienne do silników i osprzęt silnikowy (aparaty zapłonowe i ich części, kable, świece zapłonowe, alternatory, rozruszniki oraz uszczelki),
  • elementy i podzespoły elektroniczne,
  • rolki masztu i karetki,
  • ślizgi masztu,
  • łańcuchy masztu,
  • węże hydrauliczne,
  • pasy bezpieczeństwa i fotele,
  • uszczelki,
  • elementy umożliwiające przystosowanie wózka widłowego do zasilania gazowego.

Im bardziej kompleksowa oferta, tym lepiej. Przedsiębiorstwa z branży budowlanej lub przemysłowej inwestują bowiem w sprzęt różnego typu. Profesjonalne firmy, takie jak Euroczęści, oferują nie tylko części zamienne do wózków widłowych, ale także do innych maszyn budowlanych oraz do dźwigów. Warto dopytać o taką opcję przed złożeniem zamówienia na części do widlaków.

Najczęściej występujące usterki w wózkach widłowych

Wózek widłowy wymaga naprawy, gdy na przewodach hydraulicznych zaczynają być widoczne otarcia mechaniczne lub ślady korozji. Niepokój powinny wzbudzać także wszelkiego rodzaju wycieki z układu hydraulicznego.

Stosunkowo często uszkodzeniom ulegają maszty, gdyż te elementy są podatne na odkształcenia. Zdarza się również, że łańcuchy się wydłużają i to również negatywnie odbija się na pracy całego urządzenia. Przepisy UDT nakazują wymianę łańcucha przy  wydłużeniu przekraczającym 5% długości.

Wózek wymaga naprawy wtedy, gdy silnik nie chce się uruchamiać lub uruchamia się zbyt wolno. Ten drugi objaw często jest bagatelizowany, a może świadczyć o poważnej awarii.
W takich przypadkach konieczna może być wymiana aparatu zapłonowego lub rozrusznika lub przegląd instalacji paliwowej/LPG.

Istotny dla bezpieczeństwa użytkownika jest właściwie działający układ hamulcowy oraz kierowniczy. Przy poruszaniu się wózkiem zaobserwuj, czy przy skręcaniu nie ma żadnych „luzów” oraz czy hamowanie jest płynne. Trzeba również zwracać uwagę na działanie skrzyni biegów. Przyspieszanie i zwalnianie pojazdu muszą odbywać się bez żadnych problemów – w innym przypadku konieczna będzie wymiana części w wózku widłowym .

Kraj produkcji wózków a kraj pochodzenia części

Poszczególne podzespoły powinny być dobierane w zgodzie z parametrami narzucanymi przez producentów wózków widłowych. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w sprzedaży części zamiennych do tych urządzeń powinny więc oferować produkty pochodzące z tych krajów, w których produkowane są maszyny. Chodzi więc tutaj o oryginały i zamienniki z Polski, Bułgarii, Chin, Japonii, Niemiec itd.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz