Artykuł sponsorowany

Cytologia bez tajemnic

Cytologia bez tajemnic

Cytologia to niezwykle ważne badanie ginekologiczne, które powinny wykonywać raz w roku wszystkie kobiety, prowadzące aktywne życie seksualne oraz w przedziale wiekowym 18-22. Pozwala ono bowiem na wykrycie niezmiernie groźnej choroby, jaką jest rak szyjki macicy. Rutynowo wykonywane w gabinetach ginekologicznych, powinno być wpisane do kalendarza każdej kobiety.

Cytologia jest profilaktycznym badaniem, polegającym na pobraniu komórek z narządu rodnego kobiety w celu ich przebadania w kierunku nowotworu szyjki macicy oraz zweryfikowania stanu flory mikrobiologicznej pochwy. Jak przebiega?

Badanie

Cytologię powinno wykonywać się raz w roku, w ściśle określonym momencie cyklu, a mianowicie w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, około jego 10tego, 12tego dnia. Za pomocą wziernika oraz szpatułki zostaje pobrany przez lekarza materiał do badań, czyli komórki, pokrywające narząd rodny. Następny etap to ich rozprowadzenie na szkiełku mikroskopowym, utrwalenie, zabarwienie i ocena pod mikroskopem. Na wyniki czeka się do trzech tygodni. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentek, część klinik, jak na przykład renomowany gabinet ginekologiczny Rafała Szyllera, oferuje system smsowego powiadamiania o wynikach, co jest wygodnym i komfortowym rozwiązaniem.

Cele

Wczesne wykrycie raka szyjki macicy to najważniejszy, chociaż nie jedyny cel wykonywania cytologii. Badanie dostarcza bowiem także ważnych informacji o florze mikrobiologicznej pochwy, a także o stanie hormonalnym organizmu, określając czynność hormonów płciowych. Na jej podstawie określa się owulację, cykl płciowy, działanie hormonów w czasie ciąży czy też skuteczność ich działania w trakcie terapii. Dzięki cytologii sprawdzimy, czy nie zaraziliśmy się wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego, a także skontrolujemy proces leczenia nadżerki tarczy szyjki macicy.

Przygotowanie

Do cytologii należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim zabronione jest współżycie na 24 godziny przed pobraniem wymazu. W tym czasie nie powinno się także poddawać badaniu ginekologicznemu. Jeśli na zaplanowany termin badania wypadnie miesiączka, należy je przełożyć. Jakiekolwiek infekcje intymne, przebiegające z pieczeniem, swędzeniem i upławami, również będą przeciwwskazaniem do badania, podobnie jak używanie dopochowywych środków leczniczych lub antykoncepcyjnych oraz wykonywanie irygacji. Należy zaprzestać wyżej wymienionych działań minimum dwa dni przed badaniem. Pamiętajmy również, aby na dobę przed cytologią zrezygnować z długiej kąpieli w wannie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz