Materiał Partnera

Cudzoziemiec w Polsce – gdzie szukać pomocy?

Cudzoziemiec w Polsce – gdzie szukać pomocy?

Polska to kraj, w którym nawet my, rodowici mieszkańcy, potrafimy pogubić się w biurokracji. Aby cokolwiek załatwić, spełnić trzeba wiele formalności i wypełnić stos dokumentów. Szczególnie trudne i uciążliwe jest to jednak dla obcokrajowców, którzy chcieliby rozpocząć życie w naszym kraju. To właśnie z myślą o nich powstały wyspecjalizowane biura pomocy cudzoziemcom, gdzie osoby takie mogą liczyć na wsparcie i doradztwo.

Legalizacja pobytu

W ostatnich latach wielu obcokrajowców, a zwłaszcza obywateli Ukrainy przyjeżdża do Polski z zamiarem zamieszkania tutaj i podjęcia pracy. Na ich drodze pojawia się wiele trudności, na szczęście istnieją biura pomagające cudzoziemcom. Pierwszą sprawą, w której cudzoziemcy najczęściej proszą o pomoc, jest legalizacja pobytu.

Biura pomocy, takie jak MONA Biuro Obsługi Cudzoziemców i Pracodawców doradzają i pomagają uzyskać obcokrajowcom Kartę na pobyt stały lub czasowy, dzięki której stają się rezydentami naszego kraju. Bez uzyskania pozwolenia na pobyt osoby takie nie mogą starać się o zdobycie pracy, dlatego jest to szczególnie ważne.

Zatrudnienie

Po zdobyciu karty pobytu kolejną problematyczną kwestią, w której biuro obsługi może pomóc, jest uzyskanie pozwolenia na pracę w naszym kraju. Zezwolenie na pracę pozwala cudzoziemcom zostać legalnymi pracownikami na terenie naszego kraju. Wymaga to złożenia odpowiednich dokumentów w Urzędzie Wojewódzkim. Często samo wypełnienie dokumentów sprawia problem, dlatego osoby takie mogą liczyć na pomoc biur, specjalizujących się w  obsłudze cudzoziemców.

Osoba posiadająca zezwolenie na prace może zostać legalnie zatrudniona, kolejnym krokiem jest więc pomoc w znalezieniu pracy.

Doradztwo personalne i zawodowe

Jedną z wielu usług oferowanych przez biura, takie jak MONA Biuro Obsługi Cudzoziemców i Pracodawców jest doradztwo personalne oraz zawodowe. Biura pomagające cudzoziemcom współpracują z pracodawcami poszukującymi pracowników pośród obcokrajowców, pomagając im przeprowadzić proces rekrutacji, a także doradzając cudzoziemcom w wyborze odpowiedniego dla nich, czyli zgodnego z ich umiejętnościami oraz poziomem języka, stanowiska pracy.

W zakres działań biur obsługi wchodzą również inne usługi, takie jak:

  • pomoc w zdobyciu zaproszenia oraz wizy uprawniającej do pobytu,
  • pomoc dla pracowników.

To miejsce, w którym każdy cudzoziemiec liczyć może na miłą i profesjonalną obsługę oraz wsparcie w ciężkich momentach. Dzięki istnieniu takich miejsc każda osoba, pragnąca ułożyć sobie życie w naszym kraju może czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz