Materiał Partnera

Coaching - co i jak?

Coaching - co i jak?

Obecnie, coaching stał się bardzo popularną formą wsparcia. Często pozostaje mylony z mentoringiem, którym nie jest. Czym jest coaching, jak wygląda relacja coach - klient oraz jak wybrać odpowiedniego coacha? O tym możecie przeczytać poniżej!

Czym jest coaching?

Coaching jest prostą, a zarazem efektywną metodą prowadzącą do realizacji celu określonego przez klienta. Zarówno klient, jak i coach tworzą porozumienie, tzw. kontakt. Celem klientów staje się przede wszystkim rozwój osobisty, rozwój zawodowy, a także poprawienie efektywności działania, podniesienie kompetencji, poszerzenie wiedzy i świadomości. W coachingu określa się stan obecny, jak i stan który jest przez klienta pożądany. Należy sprawdzić, czy rzeczywiście stan pożądany płynie z wewnętrznej motywacji klienta.  Następnie odnajduje się zasoby, dzięki którym klient dojdzie właśnie tam, gdzie chce być. Coaching to proces - transformacja osób i zespołów. Cały proces polega na rozmowie, nastawionej na cel klienta, a także na umiejętnym zadawaniu pytań przez coacha, w taki sposób, aby klient mógł dojść do oczekiwanej zmiany. Często pracuje się na przekonaniach, gdyż to one determinują nasze działania.

Jak wygląda relacja klient-coach?

Odpowiednia relacja klienta z coachem opiera się na zaufaniu. Dobry coach absolutnie nie ocenia, nie doradza, ani nie mówi co mamy robić, gdyż ma pełną świadomość tego, że osobą odpowiedzialną za swoje życie jest klient i to on wie co jest dla niego dobre, a co złe.  Odpowiednia relacja jest niezwykle ważna, ponieważ w innym wypadku spotkania mogą nie być efektywne. Z tego też powodu należy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego coacha, z którymi bez problemu będziemy się dogadywać - czyli takiego, którego postawa cechuje się dużą tolerancją oraz empatią.

Jak wybrać odpowiedniego coacha?

Wybór coacha jest niezwykle ważny. Należy znaleźć odpowiednią osobę, która będzie nam w stanie pomóc, oraz taką którą najzwyczajniej w świecie polubimy. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Life Balance Psychologia i coaching Natalia Czaplińska, której specjalizacją jest coaching oraz psychologia. Usługi możliwe są w Poznaniu, Pile, Wałczu oraz na terenie całej Polski - online, za pomocą skype.

Coaching jest wskazany przede wszystkim dla osób, które chciałyby dokonać zmiany w jakimkolwiek obszarze swojego życia. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz