Materiał Partnera

Co warto zobaczyć w Świętokrzyskim?

Co warto zobaczyć w Świętokrzyskim?

Góry Świętokrzyskie położone są w centralnej części Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej i od północy graniczą z Niziną Mazowiecką, Niecką Nidziańską od południa, Jurą Krakowsko-Częstochowską od zachodu oraz Wyżyną Lubelską od wschodu. Województwo świętokrzyskie jest jednym z najbardziej turystycznych i jednocześnie niedocenianych wojewódz w naszym kraju. Można tu jednak zwiedzić wiele pięknych miejsc. Przekonaj się jakie!

Tradycyjna kuchnia

Podstawą tradycyjnej kuchni świętokrzyskiej są ziemniaki, fasola, kasza, grzyby i kapusta. Możemy jednak spotkać nieco bardziej oryginalne potrawy takie jak np. zalewajka. Kto jednak próbował kiedyś zmiocarza, byków czy przybrody świętokrzyskiej? W województwie świętokrzyskim możemy wyróżnić wiele niesamowitych restauracji, np. U Jana Sp.j., która sprawdzi się idealnie również jako nocleg dla rodzin.

Atrakcje w górach Świętokrzyskich

W Górach Świętokrzyskich możemy naprawdę fajnie spędzić czas, wybierając się do Galerii Minerałów i Skamieniałości bądź do Muzeum Zabawek i Zabawy. Jest to najstarsze i największe muzeum w naszym kraju, dlatego przyciąga wiele osób. W budynku znajdziesz również kawiarnię Kawka Zabawka, w której będziesz mógł wypić pyszną kawę. Galeria Minerałów i Skamieniałości posiada bogatą kolekcję okazów z całego świata, w tym krzemienia pasiastego. Warto również zwiedzić Sandomierz, który wielu osobom kojarzy się z renesansowym Ratuszem oraz oczywiście z popularnym, polskim serialem - Ojcem Mateuszem. Sandomierz jest jednym z piękniejszych miast w Polsce. Posiada piękną, urzekającą starówkę, która z pewnością spodoba się miłośnikom rycerstwa. Kielce to kolejne, piękne miasto, które jest stolicą świętokrzyskiego województwa. W tym mieście, oprócz Muzeum Zabawek i Zabawy, warto również zwiedzić Pałac na Wzgórzu Zamkowym, Bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Geopark Kadzielnia i Mojżeszowe Tablice. Dla miłośników rycerstwa, idealnym miejscem będzie również Zamek Krzyżtopór, który znajduje się w Ujeździe. Jego budowa została rozpoczęta w XVII wieku i do tej pory nie została zakończona. Corocznie odbywają się tam różne imprezy i turnieje rycerskie, często jest również wykorzystywany przez pary młode jako plener do zdjęć. Przez lata powstało wiele legend związanych z tym pięknym miejscem. Ma ono wspaniały klimat i z pewnością spodoba się wszystkim, którzy się tam wybiorą! Warto również zwiedzić Zespół Pałacowy w Kurozwękach, który stał się jedną z najważniejszych atrakcji tego regionu. Dziś, jest to kompleks turystyczny.

Opracowanie:
Rudki, Kolejowa 2
tel. 41 317 83 07
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz