Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o zawiesiach.

Co warto wiedzieć o zawiesiach.

Kiedy mamy do czynienia z branżą wykorzystującą do przemieszczania rzeczy wszelkiego rodzaju suwnice, żurawie czy ciągniki, nie możemy zapominać o odpowiednich dodatkach do tego typu maszyn takich jak na przykład zawiesia, które są dostępne na rynku w wielu różnych rodzajach, od których zależy to, jaki ciężar mogą przenosić. Przed wyborem odpowiednich zawiesi warto poznać ich charakterystykę.

Czym są zawiesia?

Zawiesia to jeden z elementów urządzeń dźwigowych, na którym zawieszany jest ładunek do przeniesienia w inne miejsce. Zawiesia są zazwyczaj dostępne jako odrębny element do montażu.

Rodzaje zawiesi

Zawiesia możemy podzielić na cztery główne kategorie, a są to:

  • Zawiesia pasowe - Wykonane z taśmy poliestrowej zalecane do przenoszenia ładunków o dość delikatnej powierzchni. Ich dodatkową zaletą jest niska waga w porównaniu do wagi towarów, które mogą przenosić. W tej kategorii wyróżniamy zawiesia pasowe pętlowe (które dodatkowo dzielą się na jedno, dwu lub czterowarstwowe), zawiesia pasowe bezkońcowe (jedno lub dwuwarstwowe) oraz zawiesia pasowe z okuciami (jedno, dwu, trzy lub czterocięgnowe).
  • Zawiesia wężowe - Tego typu zawiesia nie posiadają końców i tworzą obwód zamknięty. Podobnie jak w przypadku zawiesi pasowych są one wykonane z włókien poliestrowych, jednakże są one zamknięte wewnątrz rękawa ochronnego. Ten rodzaj zawiesi używany jest zazwyczaj przy podnoszeniu towarów na tak zwany zaciąg, czyli oznacza to, że pod wpływem ciężaru tworzona jest samozaciskająca się pętla. Tutaj możemy wyróżnić zawiesia wężowe jedno, dwu, trzy lub czterocięgnowe.
  • Zawiesia linowe - Stosowane zarówno do podnoszenia ciężkich towarów jak również do ciągnięcia pojazdów (używane jako wciągarki w samochodach terenowych lub ciężarowych). Wykonane są one ze splotu stalowych, ocynkowanych drutów. Na końcach tego typu zawiesi znajdują się pętle zaciśnięte przy pomocy tulei. Jak mówi nam specjalista z firmy EDBO, można je wykorzystywać w skrajnych warunkach pogodowych, na które są odporne.
  • Zawiesia łańcuchowe - Najmocniejszy z dostępnych na rynku rodzaj zawiesi. Wykonuje się je najczęściej z łańcuchów stalowych klasy 8, 10 lub 12, ogniwa głównego oraz haków. Stosuje się je do transportu najcięższych ładunków. Tego typu zawiesia są dostępne w wersjach jedno, dwu, trzy lub czterocięgowej i podobnie jak zawiesia linowe są odporne na skrajne warunki atmosferyczne, są uniwersalne a także mają duży zakres Dopuszczalnego Obciążenia Roboczego. Ich zaletą jest również możliwość dostosowania długości cięgna poprzez użycie haka skracającego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz