Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o windach szpitalnych?

Co warto wiedzieć o windach szpitalnych?

Winda to urządzenie, które możemy spotkać w wielu różnego rodzaju budynkach, takich jak bloki mieszkalne, urzędy czy centra handlowe. Ze względu na ich różnorodne zastosowanie dzielą się one na kilka kategorii. Jednym z rodzajów wind są tak zwane windy szpitalne, które różnią się nieco od tradycyjnych wind osobowych, dlatego warto przyjrzeć im się nieco bliżej. Oto, co warto wiedzieć o windach szpitalnych.

Czym jest winda szpitalna?

Winda szpitalna, jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj dźwigu osobowego przeznaczonego do pracy w nieco trudnych warunkach szpitalnych. W porównaniu do tradycyjnych wind, tego rodzaju urządzenia są dużo większe, dzięki czemu mogą pomieścić więcej osób bądź też łóżek szpitalnych z pacjentami, ponieważ posiadają udźwig maksymalny do 1600kg.

Budowa windy szpitalnej

Winda szpitalna bardzo często posiada drzwi wyjściowe po obu stronach, co w znacznym stopniu ułatwia transport pacjentów z jednego piętra na drugie. Napęd w tego rodzaju dźwigów może być hydrauliczny bądź elektryczny z tą różnicą, że windy z napędem hydraulicznym umożliwiają transport na nie więcej niż 25 metrów wysokości, zaś windy z napędem elektrycznym mogą pracować na wysokości powyżej 25 metrów. Jak zostało to wcześniej wspomniane, są to urządzenia, które muszą być dostosowane do specjalnych warunków, jakie panują w szpitalach, dlatego też zarówno ich panel sterujący jak i poręcze powinny znajdować się na wysokości umożliwiającej swobodne użytkowanie pacjentom oraz personelowi szpitala. Jeśli chodzi o opcje dodatkowe, które posiadają tego rodzaju windy, to jedną z nich jest możliwość uruchomienia jej tylko przez posiadacza specjalnej karty, dzięki czemu nie dostaną się tam inne osoby. Drugim ciekawym rozwiązaniem w windach szpitalnych jest opcja, dzięki której to pilnie potrzebujący pacjent będzie miał pierwszeństwo do skorzystania z windy, a wygląda to w ten sposób, że pasażerowie znajdujący się w windzie zostaną przetransportowani na najbliżej znajdujące się piętro, a sama winda przemieści się na poziom, na którym znajduje się osoba wymagająca błyskawicznego transportu. Tego rodzaju opcja nazywana jest "jazdą szpitalną".

Montaż i konserwacja

Jeśli chodzi o montaż tego typu urządzeń, to bardzo ważną informacją jest to, iż mogą go wykonać tylko i wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, które będą mogły przeprowadzić pełną analizę budynku pod kontem montażu windy, a także w późniejszym czasie zajmować się też jej konserwacją, która jest bardzo ważna ze względu na bezpieczeństwo osób, które będą korzystać z tego urządzenia. Warto w tym celu zapoznać się z ofertą firmy Forlift, która poza samym montażem i konserwacją prowadzi także całodobowe pogotowie dźwigowe, dzięki czemu w przypadku wystąpienia usterki mogą w szybki sposób dokonać jej usunięcia.

Opracowanie:
Warszawa, Peszteńska 10a lok. 21
tel. 22 616 60 08
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz