Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o toczeniu CNC?

Co warto wiedzieć o toczeniu CNC?

Toczenie CNC jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod, jeżeli chodzi o obróbkę metali. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala wielu przedsiębiorstwom zoptymalizować koszty produkcji i zapewnić wysoką jakość oferowanych towarów. Obróbka metali polega na nadawaniu im określonego kształtu. Stosowana jest najczęściej przy produkcji części do maszyn i innych przedmiotów codziennego użytku. Co warto jeszcze warto wiedzieć o tej metodzie?

Jak działa toczenie na automatach?

Toczenie to jedna z technik obróbki metali metodą skrawania. Za pomocą noża tokarskiego oddziela się kolejne warstwy materiału z obrabianego przedmiotu w celu nadania mu odpowiedniego kształtu, gładkości i wymiarów. Cały proces odbywa się na urządzeniu zwanym tokarką. Czynność tak może być wykonana z użyciem jednego lub kilku noży, co ma duży wpływ na wydajność prac. Dzięki zastosowaniu komputera, toczenie CNC, jest w pełni zautomatyzowane, co pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. Bez większych trudności można nadać metalowi kształt kuli, stożka czy walca, co w przypadku obróbki ręcznej jest bardzo trudne do osiągnięcia.

Rodzaje toczenia CNC

Można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje toczenia CNC. Ich klasyfikacja oparta jest o kierunek ruchu posuwowego noża tokarskiego względem osi obrotu danego przedmiotu. Mówimy więc o:

  • toczeniu wzdłużnym,
  • toczeniu poprzecznym,
  • toczeniu kopiowym,
  • toczeniu kształtowym.

Odpowiednia metoda toczenia stosowana jest w zależności od wymaganego efektu końcowego.

Zalety toczenia CNC

Jak informuje specjalista z firmy Matrix Metal, która świadczy usługi tokarskie – największą zaletą toczenia CNC jest niezwykła precyzja i powtarzalność tworzonych części, co jest bardzo pożądane w produkcji masowej. Uzyskiwane przedmioty są dokładnym odwzorowaniem przygotowanego wcześniej projektu. Wykorzystanie tej metody pozwala na znaczne ograniczenie błędów produkcyjnych, które zdarzają się dość często podczas obróbki manualnej. Toczenie CNC eliminuje także konieczność późniejszego wykańczania wyprodukowanych części. To dobry sposób na skrócenie czasu produkcji przy jednoczesnym zużyciu mniejszej ilość materiałów. Warto nadmienić, że za pomocą toczenia CNC można obrabiać różne rodzaje tworzyw. Choć najczęściej stosuje się ją w odniesieniu do metali, równie dobrze może służyć przy obróbce tworzyw sztucznych. Toczenie CNC jest także ekonomiczne i szybkie. Automatyzacja procesu wpływa również na poprawę bezpieczeństwa na stanowisku pracy, gdyż operator tokarki nie ma bezpośredniego kontaktu z obrabianym przedmiotem.

Opracowanie:
Łódź, Bieszczadzka 20
tel. 505 876 077
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz