Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o śluzie ślimaka?

Co warto wiedzieć o śluzie ślimaka?

Śluz ślimaków coraz częściej wykorzystywany jest jako składnik różnorodnych kosmetyków. W krajach azjatyckich istnieją salony SPA, w których żywe ślimaki nakłada się na twarz, by mieć jak największy kontakt z drogocennym śluzem. Jeśli zastanawiacie się, kto odkrył lecznicze właściwości śluzu, jakie są jego rodzaje, oraz jak się go pozyskuje, zapraszamy do lektury. Postaramy się jak najlepiej odpowiedzieć na nurtujące Was pytania.

Kto odkrył właściwości śluzu ślimaka?

Lecznicze właściwości śluzu ślimaków znane były już w starożytnej Grecji. Używał go sam Hipokrates, lecząc ostry kaszel oraz trudno gojące się rany i wrzody. Pierwsze badania nad ślimaczym śluzem prowadzone były już w XIX wieku, jednak przerwano je, by wznowić dopiero pod koniec wieku XX. Świat kosmetyki oraz medycyny odkrył śluz na nowo w latach 80’ ubiegłego wieku. Wszystko za sprawą chilijskiego przedsiębiorcy zajmującego się hodowlą ślimaków. Pan Bascunan odkrył, że jego ręce pomimo ciężkiej pracy ze ślimakami, są gładkie, wszelkie blizny stopniowo zanikają, a uszkodzony naskórek już następnego dnia wygląda na nowy. Faktem tym zainteresował się jego syn-lekarz, dzięki którego badaniom odkryto cenne dla skóry właściwości śluzu ślimaka.

Sposoby pozyskiwania śluzu ślimaka

Śluz pozyskiwany jest jedynie od zdrowych ślimaków, hodowanych pod ścisłą kontrolą. To stamtąd producenci kosmetyków tacy jak firma Snails Garden z Krasin. Proces pozyskiwania śluzu nie jest prosty i trwa kilka dni. W trakcie tego procesu stymuluje się ślimaki do wydzielania odpowiedniego śluzu. Cały proces nie wpływa niekorzystnie na ślimaki.
Jeden ślimak może wytworzyć nie więcej niż łyżeczkę śluzu. Proces regeneracji mięczaków po wytworzeniu śluzu trwa minimum dwa tygodnie. Zebrany śluz w tym czasie poddawany jest wielu obróbką, aż do uzyskania ekstraktu o wysokiej czystości i jakości.

Rodzaje śluzu produkowanego przez ślimaki

Ślimaki wytwarzają dwa główne rodzaje śluzu. Jeden z nich to limozyna wytwarzana jest podczas poruszania się ślimaków. Śluz ten nie posiada żadnych wartości dla człowieka. Drugi rodzaj śluzu to kryptozyna. To właśnie ten typ śluzu wykorzystuje się w produkcji kosmetyków. Ślimakom pomaga on podczas regeneracji tkanek, które ulegają uszkodzeniu podczas poruszania. Dla człowieka kryptozyna posiada przede wszystkim niebywałe właściwości regenerujące, nawilżające, bakteriobójcze i ochronne. Im większe stężenie ekstraktu z kryptozyny w kosmetykach, tym wyższa skuteczność ich działania. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (4)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz