Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o oponach samochodowych?

Co warto wiedzieć o oponach samochodowych?

Kiedy jesteśmy właścicielem samochodu, to musimy pamiętać o regularnej i obowiązkowej wymianie opon nie tylko w sezonach letnim i zimowym, ale także wtedy gdy po prostu mocno się zużyją. Ze względu na to, że opony znacząco wpływają na nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy, to warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej. Podpowiadamy zatem, co warto wiedzieć o oponach samochodowych.

Podział opon samochodowych

Jak wiadomo wśród opon samochodowych rozróżniamy ich dwa rodzaje, do których należą:

  • Opony letnie - Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj opon przeznaczony na okres letni, ponieważ mieszanka użyta do ich produkcji jest twarda, a co za tym idzie także bardzo odporna na działanie wysokich temperatur, dzięki czemu nie traci przyczepności oraz nie odkształca się.
  • Opony zimowe - Ten typ opon samochodowych przeznaczony jest do użytku zimowego, ponieważ posiadają specjalny rodzaj bieżnika, dzięki któremu nasze auto skutecznie poruszać się będzie na mocno zaśnieżonych oraz zabłoconych drogach, a oprócz tego opony tego typu nie twardnieją na mrozie i nie tracą przyczepności na bardzo śliskich nawierzchniach. Wśród opon zimowych wyróżnić możemy opony nordyckie, które przeznaczone są dla krajów, gdzie panują bardzo ciężkie warunki zimowe oraz opony alpejskie, które używa się w krajach, gdzie zimy są umiarkowane.

Rodzaje bieżników w oponach

Na rynku dostępne są opony z różnymi rodzajami bieżników, wśród których wyróżnić możemy:

  • Bieżnik kierunkowy - Jest to typ bieżnika, stosowany głównie w oponach zimowych, a jego cechą charakterystyczną jest to, iż rowki znajdujące się po obu stronach opony są skierowane do siebie w sposób symetryczny, a ich budowa przypomina wyglądem nieco literę U lub V.
  • Bieżnik symetryczny - Ten rodzaj bieżnika posiada symetrycznie ułożony wzór po obu stronach opony i cechują go stosunkowo niskie parametry, jeśli chodzi o trakcję, przez co jeżdżąc na oponach musimy pamiętać o zachowaniu ostrożności i jeździe z dość małą prędkością.
  • Bieżnik asymetryczny - Jest to bieżnik, który w odróżnieniu od wersji symetrycznej posiada całkowicie odmienny od siebie wzór rowków po obu stronach opony, których po wewnętrznej stronie jest nieco więcej niż od strony zewnętrznej opony.

Czym jest opona typu slick?

Wiele osób słyszało przynajmniej raz o oponach typu slick choćby podczas oglądania wyścigów formuły 1, a jest to oczywiście opona nie posiadająca w ogóle warstwy bieżnika, przez co stosowana jest ona właśnie głównie podczas wyścigów, gdzie samochody poruszają się po równych nawierzchniach.

Skąd wziąć opony samochodowe?

Kiedy decydujemy się na zakup opon do naszego samochodu, to warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się ich sprzedażą takiej jak DK Servis, która w swojej naprawdę szerokiej ofercie posiada opony od wielu renomowanych producentów, a także istnieje możliwość zakupu tam felg samochodowych oraz akcesoriów do quadów i busów, a dzięki fachowemu doradztwu pracujących tam osób dobierzemy opony odpowiednio dostosowane do naszych potrzeb.

Opracowanie:
Rybnik, Milenijna 22
tel. 731 559 032
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz