Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o karmieniu psów?

Co warto wiedzieć o karmieniu psów?

Pożywienie, jakie dostarczamy swoim czworonożnym pupilom, podobnie jak w przypadku człowieka, decyduje o kondycji fizycznej, zdrowiu i wyglądzie psa. Istnieją też takie produkty, które zwierzętom szkodzą i powinny być całkowicie wyeliminowane z psiej diety.

Potrzeby żywieniowe a wiek psa

Najważniejszym aspektem, w jakim należy rozpatrywać żywienie psa, jest jego wiek i związane z nim potrzeby. Karmienie czworonoga nie różni się od karmienia małego dziecka, którego posiłki muszą być bardziej wartościowe i bogate we wszystkie substancje potrzebne do rozwoju i zdrowego funkcjonowania organizmu. Najlepszym rozwiązaniem pozwalającym dostarczyć zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników jest korzystanie z gotowych produktów przystosowanych do konkretnego wieku czworonoga. Szczeniaki mogą być dokarmiane takim pokarmem, który uzupełni niedobory w tradycyjnym pożywieniu. Jedzenie dla malucha wymaga też spełnienia wymogów związanych z szybkim przyrostem, jaki u psów następuje zaledwie w kilka miesięcy, podczas gdy dziecko potrzebuje na to kilkunastu lat. Niezwykle istotne jest duże zapotrzebowanie szczeniaka na energię, a także materiał do budowy tkanek, czyli białko i tłuszcze. Ważnymi pierwiastkami na tym etapie są fosfor i wapń, a także kwasy nienasycone, miedź, cynk i witaminy A+E.

Podstawowe produkty w diecie psa

Przygotowywanie posiłków dla czworonoga powinno odbywać się w oparciu o tradycyjne żywienie, jakie towarzyszy zwierzętom tej rasy w warunkach naturalnych. Dodatkowym urozmaiceniem są też składniki pozwalające na poprawienie kondycji i stanu zdrowia, które przedłużają życie zwierząt domowych w stosunku do tych żyjących w naturze. Podstawę psiego żywienia stanowi białko zwierzęce serwowane w mięsie podawanym w przeważającej ilości, jednak stosowanym zamiennie z rybami, żółtkiem jaj i białym serem. Najbardziej odpowiednie dla psa jest chude mięso z drobiu, a także baranina i jagnięcina. Jeśli nie ma dostępu do takich odmian mięsa, można też sięgać po gotowe przetwory dla zwierząt, w tym zarówno suche karmy, jak i produkty w puszkach. Dla zdrowego rozwoju i unormowania psychiki psa niezbędne są też tłuszcze. Ich podawanie wymaga rozsądku, bowiem przedawkowane doprowadzą do otyłości zwierzęcia i ograniczą jego sprawność. Dopełnieniem posiłków powinny być bogate w węglowodany kasze, ryż, makarony oraz dodatki witaminowe.

Czego pies nie toleruje?

Przygotowując dietę psa, warto też zasięgnąć informacji na temat tych produktów, których psi organizm nie trawi. Nawet, jeśli bezpośrednio one nie zaszkodzą, to mogą przyczynić się do różnych dolegliwości. Na portalach takich jak psy-pies.com można znaleźć wiele cennych informacji na temat żywienia psów oraz ich zapotrzebowań pokarmowych. Warto jednak wiedzieć, że, w przeciwieństwie do człowieka, organizm nawet dorosłych zwierząt nie akceptuje takich składników pokarmowych, jak czekolada, zawierająca teotrombinę. Substancja ta niszczy serce i mózg psa, a w dużych ilościach może doprowadzić do śmierci, dlatego podkarmianie czekoladowymi smakołykami jest jak najbardziej niewskazane. Dorosłe psy nie produkują też laktazy, dlatego nie trawią zawartej w mleku laktozy. Mleko dozwolone jest tylko w przypadku szczeniąt. W psiej diecie niewskazane są też winogrona i rodzynki, surowe jaja, warzywa cebulowe, a szczególnie zawierająca trujący dla psów tiosiarczan sodu cebula.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz