Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o hydraulice siłowej?

Co warto wiedzieć o hydraulice siłowej?

Hydraulika siłowa to jedna z takich dziedzin technologii, bez której w obecnych czasach nie działałoby wiele maszyn w różnego rodzaju gałęziach przemysłu, a także w wielu urządzeniach, z którymi stykamy się na co dzień. Spróbujmy przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu zarówno w kontekście budowy układu jak i zastosowań hydrauliki siłowej. Oto, co warto wiedzieć o hydraulice siłowej.

Czym jest hydraulika siłowa?

Hydraulika siłowa jest to jedna z dziedzin fizyki, która odpowiada za projektowanie oraz zastosowanie wszelkiego rodzaju układów hydraulicznych, które składają się z różnych działających ze sobą elementów, a ich zadaniem jest przekazanie energii mechanicznej z miejsca jej wytwarzania do miejsca, które ma być napędzane przy pomocy różnych cieczy, a całość ich działania opiera się na prawie Pascala.

Historia hydrauliki siłowej

Tak naprawdę hydraulika siłowa rozwinęła się na bardzo szeroką skalę mniej więcej w okresie II wojny światowej, kiedy to stosowano olej jako ciecz roboczą w całym układzie, jednakże jej początki datuje się na XVIII wiek i to właśnie wtedy powstało pierwsze opatentowane urządzenie działające w oparciu o napęd hydrauliczny, a z biegiem czasu coraz częściej można było spotkać urządzenia, w których stosowano hydraulikę siłową opartą na wodzie.

Budowa systemu hydrauliki siłowej

System hydrauliki siłowej zbudowany jest z wielu różnego rodzaju elementów, bez których po prostu by on nie działał. Pierwszym takim elementem jest pompa hydrauliczna, której zadaniem jest wytworzenie ciśnienia, co skutkuje napędzaniem się urządzenia. Kolejnym elementem są przewody ciśnieniowe, które transportują daną ciecz do kolejnego miejsca - czyli siłowników. Warto także wspomnieć w tym miejscu o innych elementach niezbędnych do prawidłowego działania systemu hydrauliki siłowej, czyli filtrach przewodowych, których zadaniem jest ochrona cieczy oraz urządzeń przed zanieczyszczeniami, różnego rodzaju zawory (zwrotne, redukcyjne, progowe itp.), a także złącza oraz wskaźniki ciśnienia, których szeroką gamę można znaleźć w ofercie firmy Tech-Pol Sp. z.o.o. specjalizującej się w produkcji tego typu elementów do układów hydraulicznych, działających w przemyśle górniczym, a ich wyroby spełniają wszelkie normy zarówno polskie jak i Unii Europejskiej oraz posiadają różnego rodzaju certyfikaty.

Zastosowanie hydrauliki siłowej

Urządzenia oparte o działanie hydrauliki siłowej spotkać możemy przede wszystkim w różnego rodzaju dziedzinach przemysłu takich jak górnictwo, rolnictwo czy budowlanym, jednakże stosuje się je także jako elementy bram, układu kierowniczego w samochodach czy nawet samolotów, gdzie odpowiadają one za wysuwanie podwozia.

Zalety hydrauliki siłowej

Hydraulika siłowa jest to technologia, która niewątpliwie posiada szereg zalet, a pierwszą z nich jest wydajność, ponieważ urządzenia działające przy jej pomocy działają dużo szybciej, dzięki czemu cała praca idzie sprawniej, a skutkiem tego są większe zyski dla danej gałęzi przemysłu, co jest już kolejną zaletą tego rozwiązania. Następną zaletą układów hydraulicznych jest wytrzymałość poszczególnych elementów na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz ich trwałość. Warto także zaznaczyć, iż tego typu urządzenia są bardzo precyzyjne w działaniu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz