Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o aromatach, które są dodawane do żywności?

Co warto wiedzieć o aromatach, które są dodawane do żywności?

Producenci żywności nieustannie poszukują nowych metod, dzięki którym oferowany przez nich produkt będzie atrakcyjny dla konsumenta. Nie od dziś wiadomo przecież, że jemy nie tylko oczami, ale też nosem. Zapachy spełniają w naszym życiu bardzo ważną rolę- ostrzegają przed niebezpieczeństwem, ale też przywołują miłe wspomnienia. Jedzenie to przyjemność, której trudno sobie odmówić. Za smakowity zapach potraw niejednokrotnie odpowiadają aromaty spożywcze. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym są aromaty spożywcze?

Aromaty spożywcze to dodatki do żywności, których zadaniem jest zwiększenie aromatyczności i smakowitości produktu. Stosuje się je powszechnie w większości branż spożywczych- począwszy od cukiernictwa na produkcji napojów gazowanych kończąc. Jak informuje specjalista z firmy Ipra, która oferuje swoim kontrahentom wysokiej jakości środki aromatyzujące do żywności- przy pomocy aromatów można nie tylko polepszyć zapach wybranego produktu, ale też całkowicie go zmienić- zgodnie z preferencjami konsumenta. Rynek aromatów spożywczych ciągle się rozwija. Jako klienci, jesteśmy coraz bardziej wymagający. Pragniemy wydać pieniądze na produkt, który w całości spełnia nasze oczekiwania, również wtedy, gdy są to zakupy spożywcze.  Aromaty do żywności można podzielić na sztuczne i naturalne.

Naturalne aromaty do żywności

Za naturalne aromaty spożywcze uważa się dodatki do żywności pochodzenia roślinnego (np. wanilia), zwierzęcego ( np. aromat mleka) lub mikrobiologicznego (laktony). Produkuje się je ze związków, które naturalnie występują w środowisku. Naturalne aromaty do żywności są bezpieczne dla naszego zdrowia. Niestety są też drogie, dlatego tylko nieliczni producenci, decydują się z nich korzystać. Nieco tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie aromatów identycznych z naturalnymi. Brzmi nieco tajemniczo, ale nie ma się czego obawiać.  Środki tego typu mają dokładnie takie same właściwości jak aromaty naturalne, jednak produkowane są syntetycznymi metodami.

Sztuczne aromaty do żywności

Sztuczne środki aromatyzujące wytwarzane są w laboratoriach. Skład chemiczny tych aromatów różni się od struktury molekularnej ich naturalnych odpowiedników. Jednym z najpopularniejszych przykładów może być wanilina, która zapachem do złudzenia przypomina wanilię. Wszystkie aromaty chemiczne, których używa się do poprawienia jakości oferowanych produktów spożywczych, muszą być dokładnie przebadane. Środki, które są dopuszczone do użycia, są jak najbardziej bezpieczne dla konsumentów.

Opracowanie:
Kraków, Szafrana 9
tel. 12 260 66 20
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz