Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o antykoncepcji hormonalnej?

Co warto wiedzieć o antykoncepcji hormonalnej?

Antykoncepcja jest sposobem na zapobieganie ciąży. Dzięki różnym metodom oraz środkom pozwala na odbywanie kontaktów seksualnych bez obaw o możliwość zapłodnienia i posiadania dziecka, na które nie jesteśmy jeszcze gotowi. Co warto wiedzieć na temat antykoncepcji hormonalnej? To bardzo ważne zagadnienie, dlatego warto jest bliżej mu się przyjrzeć.

Jedno- i dwuskładniowe środki hormonalne

Środki antykoncepcyjne dzielą się na jedno- oraz dwuskładnikowe. Środki jednoskładnikowe zawierają gestagen i zazwyczaj są to tabletki, zastrzyki, implanty bądź tabletki używane po stosunku. Środki dwuskładnikowe to z kolei estrogen i gestagen i w tym przypadku wskazać można tabletki oraz plastry antykoncepcyjne. Jak działają niniejsze hormony? Estrogen zatrzymuje owulację, a  gestagen powoduje zmiany w konsystencji śluzu szyjkowego oraz ślubu w śluzówce macicy, nie pozwalając na przedostawanie się plemników – mówi nasz ekspert z Gabinetu ginekologiczno-położniczego w Białymstoku.

Pigułki nie działają natychmiast

Antykoncepcja hormonalna nie działa natychmiast. Kobiety najczęściej wybierają pigułki, ale trzeba wiedzieć, że potrzeba czasu, aby zaczęła skutecznie mogła zapobiegać ciąży. Zazwyczaj jest to jeden bądź dwa pełne cykle stosowania, dlatego warto poczekać, aby nie przeżywać niepotrzebnych stresów. Jeśli zastosujemy się do zapisów ulotki i zaleceń lekarza, wówczas nie będzie potrzebne dodatkowe zabezpieczenie.

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Co prawda pigułki antykoncepcyjne są najskuteczniejsze i najchętniej wybierane przez kobiety, ale trzeba wiedzieć, co wpływa na obniżenie jakości ich działania. Ich efektywność zmniejsza w pierwszej kolejności ich nieregularne zażywanie. Ponadto, mogą się do tego przyczynić spożywane zioła, pośród których można wymienić dziurawiec czy dzięgiel chiński. Leki także nie mają pozytywnego wpływu na pigułki, a przede wszystkim penicylina, tetracyklina oraz cefalosporyny. Trzeba też uważać na wszelkiego rodzaju leki przeczyszczające, przeciwgrzybicze, przeciwpadaczkowe oraz przeciwwirusowe. Nawet paracetamol i witamina C może wpływać na skuteczność tabletek, dlatego należy uważać.

Nie każdy może stosować antykoncepcję hormonalną

Niestety nie każda kobieta może stosować antykoncepcję hormonalną. Do przeciwskazań zaliczają się nadciśnienie tętnicze, migreny, mięśniaki macicy, a także schorzenia wątroby i pęcherzyka żółciowego. Ponadto z antykoncepcji hormonalnej wykluczone są kobiety cierpiące na cukrzycę, padaczkę, depresję, a także otyłość. Dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą, który dobierze odpowiednie metody antykoncepcji bez negatywnego oddziaływania na zdrowie.

 

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz