Materiał Partnera

Co trzeba wiedzieć przed ociepleniem poddasza?

Co trzeba wiedzieć przed ociepleniem poddasza?

Ocieplenie poddasza jest tak samo ważne, jak ocieplenie ścian budynku, ponieważ ma to znaczący wpływ na komfort cieplny w domu. Nieodpowiednie wykonanie ocieplenia dachu i poddasza może być przyczyna uciekania nawet 25% ciepła z pomieszczeń. Żeby uniknąć tego problemu, przed wykonaniem ocieplenia warto dowiedzieć się, jakich materiałów użyć w tym celu oraz jakiej grubości musi być warstwa izolacyjna.

Wybór materiału do ocieplenia poddasza

Poddasze użytkowe to pomieszczenie, które jest w znacznym stopniu narażone na występowanie niedoskonałości i błędów w budownictwie. Poddasze może być np. narażone na zawilgocenie, rozwój pleśni i grzybów, a także na gnicie więźby dachowej. Wszystko to może być spowodowane np. użyciem niepoprawnego układu warstw izolacyjnych, brak prawidłowej izolacji pary lub nieciągłością materiału izolacyjnego. Aby uniknąć kosztownej wymiany ocieplenia poddasza, a nawet niektórych elementów dachu, warto dowiedzieć się wszystkiego przed ociepleniem poddasza, by wykonać to zadanie w należyty sposób.

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest wybór właściwego materiału ociepleniowego. Kupując materiał do ocieplenia musimy mieć na uwadze to, jaką konstrukcję ma poddasze. Zazwyczaj materiał wykorzystywany do ocieplenia poddasza będzie wciskany między więźby dachowe, w związku z tym musimy mieć pewność, że wybrany przez nas materiał dokładnie wypełni wszystkie wolne przestrzenie. Poza tym materiał ociepleniowy musi do siebie ściśle przylegać i musi w łatwy sposób docierać do narożników i wszelkich załamań. Jeżeli materiał izolacyjny nie będzie spełniał tych warunków, to powinniśmy z niego zrezygnować, ponieważ ocieplenie poddasza przy użyciu takiego materiału nie będzie skuteczne.

Do wykonania ocieplenia poddasza zaleca się używanie elastycznych i sprężystych materiałów izolacyjnych, którymi łatwiej jest wypełniać wolne przestrzenie. Rzadziej używa się sztywnych materiałów, ponieważ nimi trudniej jest wykonać ocieplenie tak, aby nie powstały żadne szczeliny. Spośród dwóch najpopularniejszych materiałów izolacyjnych, czyli styropianu i wełny mineralnej, do ocieplenia poddasza powinniśmy wybrać ten drugi produkt.

Grubość izolacji termicznej również ma znaczenie

Sam wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego do ocieplenia poddasza to nie wszystko. Duże znaczenie ma także grubość warstwy izolacyjnej. Fachowcy z firmy Termo-Bud, specjalizujący się w wykonywaniu ociepleń poddaszy zalecają, by grubość energooszczędnego poddasza wynosiła 25-30 cm. Warto jednak pamiętać, że zwiększenie grubości warstwy izolacji o 10 cm może powodować zwiększenie jej efektywności nawet o dodatkowe 40%. Co za tym idzie, w długotrwałym użytkowaniu pozwoli to na oszczędzaniu na ogrzewaniu domu.

Podczas wykonywania ocieplenia poddasza warto mieć na uwadze nie tylko to, aby były ono odpowiednio wykonane, bowiem duże znaczenie ma również wybór właściwego materiału izolacyjnego oraz dobranie odpowiedniej grubości warstwy izolacyjnej.

Opracowanie:
Zabór, Okrężna 1
tel. 514 757 191
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz