Materiał Partnera

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny - w skrócie określany jako plik JPK - jest elektronicznym sposobem na uszczelnienie polskiego systemu podatkowego. Został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów i obowiązuje od 1 lipca 2016 roku. Czy to rozwiązanie jest skuteczne w uszczelnieniu polskiego systemu podatkowego? Jakie są korzyści z jego wprowadzenia? Kto jest zobowiązany do składania Jednolitego Pliku Kontrolnego?

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

Artykułem 193a ordynacji podatkowej, Ministerstwo Finansów wprowadziło do stosowania Jednolity Plik Kontrolny. Dla części podmiotów gospodarczych obowiązuje on już od 1 lipca 2016 roku. Jednolity Plik Kontrolny to nic innego jak księgi i dokumenty księgowe, które są prowadzone za pomocą specjalistycznych, dedykowanych programów komputerowych. JPK musi być w odpowiednim formacie i zostać terminowo przekazywany na żądanie organu podatkowego. Warto jednak wiedzieć, że do zaistnienia potrzeby czyli prośby urzędu skarbowego o przekazanie danych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego, podatnik musi owe dokumenty generować i odpowiednio przechowywać. Obowiązek przygotowania ksiąg i dowodów księgowych w postaci JPK dotyczy przedsiębiorstw, które prowadzą księgowość przy użyciu programu komputerowego. W myśl przepisów programem komputerowym jest MS Excel oraz specjalistyczne programy księgowe, które są przeznaczone do fakturowania, a także prowadzenia księgowości, a nawet i gospodarki magazynowej.

Jaki był cel wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego?

Podstawowym celem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego było umożliwienie podatnikom przekazywania odpowiednich informacji w określony sposób. Dane te są przekazywane organom podatkowym w formie elektronicznej. A to natomiast pozwala skrócić czas wykonywanych obowiązków, pracy, zmniejszenie uciążliwości oraz znaczne ograniczenie ich kosztów. Są to też działania proekologiczne. Nie wykorzystuje się papieru. Jednak najistotniejszym celem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego było w zasadzie skrócenie czasu kontroli podatkowej, co przekłada się na poprawę jej wyników. System ten pozwala urzędnikom skarbowym na skuteczne lokalizowanie tak zwanych pustych faktur. JPK ponadto swoim zasięgiem obejmuje rozliczenie podatku od towarów i usług, pozostałe podatki oraz kontrolę ksiąg rachunkowych i wszelkich ewidencji podatkowych.

Jednolity Plik Kontrolny – jakie są korzyści z jego wprowadzenia?

Korzyści są po stronie organu podatkowego oraz samych podatników. Przede wszystkim jest to odejście od papierowych wydruków, łatwy dostęp do danych w formacie, który umożliwia ich bardzo szybką analizę. Pojawia się w księgowości automatyzacja. Takie prowadzenie księgowości to również specjalne ułatwienia dla audytorów nie tylko wewnętrznych (zatrudnionych w danej firmie), jak i zewnętrznych. Urząd skarbowy może przeprowadzić bardzo szybką kontrolę podatkową. Jednolity Plik Kontrolny muszą stosować    mikroprzedsiębiorcy, mali przedsiębiorcy, średni oraz duzi przedsiębiorcy.

- Obsługa Jednolitego Pliku Kontrolnego jest wielopoziomowa i rozległa. Dla mikroprzedsiębiorcy, który zatrudnia niewielu pracowników i tak naprawdę nie ma czasu uczyć się samodzielnej obsługi JPK, rozwiązaniem jest prowadzenie księgowości na zewnątrz, poprzez biuro rachunkowe – mówi Iwona Rydzewska z olsztyńskiej Kancelarii Podatkowo-Rachunkowej Audytor.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz