Materiał Partnera

Co stoi za światowym sukcesem oświetlenia w technologii LED?

Co stoi za światowym sukcesem oświetlenia w technologii LED?
Diody LED niemal całkowicie wyparły z rynku tradycyjne żarówki. Są wykorzystywane nie tylko w domach, ale również na halach przemysłowych oraz w pojazdach. Pełnią funkcje typowo użytkowe oraz ozdobne. Ich zastosowanie jest wszechstronne! No i przede wszystkim – zużywają mniej prądu, stanowiąc przy tym dobre źródło światła. Co jeszcze stoi za sukcesem tej technologii?

Zalety oświetlenia LED

Jedną z ważniejszych zalet technologii LED są małe rozmiary. Można to zauważyć, porównując je z tradycyjnymi żarówkami. Dwa egzemplarze o tej samej mocy różnią się wielkością kilkukrotnie! Mimo niewielkiej powierzchni, „ledy” cechują się bardzo dużą sprawnością, co przekłada się na ich energooszczędność. Wiązka światła jest skupiona, przez co doskonale nadaje się w przypadku oświetlenia typowo punktowego, skierowanego na dany obiekt. Żarówki LED nie zawierają związków szkodliwych dla środowiska i cechują się bardzo długą żywotnością – dzięki temu są ekologiczne. Tradycyjne żarówki mają również tendencję do zużywania ogromnych ilości prądu na początku działania, gdy się „rozgrzewają”, w źródłach LED problem ten nie występuje. Są one również szczególnie odporne na uszkodzenia, gdyż nie zawierają delikatnych elementów, takich jak żarniki lub otoczki z kruchego szkła.

Dość istotna zaletą jest możliwość łatwego sterowania oświetleniem oraz uzyskanie różnych kolorów bez konieczności stosowania filtrów. Obecnie coraz więcej osób buduje domy w technologii SmartHouse, które pozwalają na skonfigurowanie elektryczności i oświetlenia w całym domu oraz na podwórzu.

Czy LED ma jakieś wady?

Oczywiście nie istnieje rozwiązanie uniwersalne, które nie miałoby żadnych wad. W przypadku żarówek LED również znajdziemy kilka niewygodnych faktów, o których musimy wiedzieć. Nie są one jednak na tyle istotne, aby działały na niekorzyść nowej technologii.

Wady oświetlenia LED:

  • Skupiona i jaskrawa wiązka światła – mimo, że wiele osób uznaje to za zaletę, w niektórych przypadkach może przeszkadzać.
  • Niskie napięcie zasilania – przy żarówkach LED o dużej mocy konieczne będzie zastosowanie grubych przewodów.
  • Wrażliwość na przepięcia – mimo wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne, mogą łatwo ulec zepsuciu podczas problemów z zasilaniem.

Sklep online BERGE oferuje szeroki wybór oświetlenia w technologii LED wraz z ciekawymi rozwiązaniami wizualnymi. Są to nie tylko klasyczne żarówki, ale również innowacyjne lampy, taśmy, a także oprawy halogenowe. W jednym miejscu można skompletować całe wyposażenie, wraz z niezbędnymi zasilaczami oraz sterownikami, dostępnymi w atrakcyjnych cenach.

Opracowanie:
Skawina, Piłsudskiego 11
tel. 734 694 505
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz