Materiał Partnera

Co powinniśmy wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym?

Co powinniśmy wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym?

W wyniku rosnącego popytu oraz zalewaniu rynku przez różnego rodzaju towary, coraz więcej konsumentów popada w spiralę zadłużenia, nabywając dobra na kredyt. Często okazuje się, że nie jesteśmy już w stanie spłacać naszego zadłużenia, a wysokość poszczególnych rat różnych kredytów znacznie przewyższa nasze możliwości finansowe. Z pomocą przychodzi kredyt konsolidacyjny.

Kredyt konsolidacyjny jest celową pożyczką, przeznaczoną na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Jedna niższa rata zamiast kilku, przejrzystość i kontrola budżetu to tylko niektóre zalety omawianego rozwiązania. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Jak to działa?

Zanim przystąpimy do starań o kredyt konsolidacyjny, przeanalizujmy dokładnie strukturę swojego zadłużenia; niektóre kredyty bowiem bardziej będzie opłacało się spłacać na dotychczasowych warunkach, aniżeli łączyć je w jedno zobowiązanie. Warto zaznaczyć, że łączyć można różne rodzaje kredytów: gotówkowe, samochodowe, ratalne, mieszkaniowe, debety na rachunkach oraz limity kart kredytowych.

Kiedy już przeanalizujemy naszą sytuację finansową, możemy zacząć starania w banku o przyznanie kredytu konsolidacyjnego. Przed jego przyznaniem, instytucja sprawdzi naszą zdolność kredytową, poprzez weryfikację wysokości i częstotliwości osiąganych dochodów, formy zatrudnienia, oraz, co najważniejsze, poprosi nas o obowiązujące umowy kredytowe i wyciągi z konta. Alternatywą dla banku są renomowane towarzystwa kredytowe, takie jak Towarzystwo Kredytowe Soni Styrol, oferujące rożnego rodzaju kredyty i pożyczki.

W przypadku pozytywnej decyzji, nasze zobowiązania wobec poszczególnych banków ulegają anulacji, a my spłacamy zadłużenie wobec jednej instytucji finansowej, w postaci jednej czytelnej raty. Jest ona niższa od dotychczasowych zobowiązań, jednak należy pamiętać, że jednocześnie wydłuża się okres spłaty, a tym samym rośnie koszt całkowity kredytu.       

Zalety

Polaczenie wszystkich zobowiązań w jedno pozwala przywrócić utraconą płynność finansową oraz stabilizację. Oszczędza nasz czas; tego typu kredyt jest dużo wygodniejszy w obsłudze niż spłacanie pojedynczych pożyczek. Dzięki niemu uporządkujemy swoje finanse i obniżymy comiesięczne zobowiązania. Ponieważ rata zostanie dostosowana do naszych możliwości, unikniemy comiesięcznego stresu, związanego z ewentualnym niewypełnieniem zobowiązań.

Co sprawdzić?

Analizując propozycje różnych banków lub placówek bankowych, finansowych czy kredytowych, zwróćmy przede wszystkim uwagę na wysokość raty po konsolidacji, całkowitą kwotę, pozostałą do spłaty, nowy okres, na jaki zostało rozłożone zadłużenie, a także prowizję, pobieraną za udzielenie kredytu. Niemniej ważne będzie rzeczywista roczna stopa oprocentowania, kary za opóźnienia w trakcie spłaty oraz wymagane, ewentualne zabezpieczenia.      

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz