Materiał Partnera

Co powinniśmy wiedzieć o automatyce przemysłowej?

Co powinniśmy wiedzieć o automatyce przemysłowej?

Bądźmy szczerzy, aby móc osiągać jak najlepsze wyniki w  firmie, powinniśmy zdecydować się na automatykę przemysłową, która zajmuje się optymalizacją procesów produkcyjnych. Łączy się to z wieloma zaletami takimi jak np. możliwość wytworzenia większej ilości produktów w dużo krótszym czasie. Automatyka przemysłowa wyróżnia się dużą niezawodnością, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia jakichkolwiek błędów, co jest częste, kiedy tę pracę wykonuje zwykły człowiek. Co powinniśmy wiedzieć o automatyce przemysłowej? Sprawdź. 

Czym tak naprawdę jest automatyka przemysłowa?

Automatyką przemysłową nazywamy automatyzację procesów produkcyjnych. Tak naprawdę jest to dział automatyki rozwijający się w ekspresowym tempie. Warto dodać, że z roku na rok pojawia się coraz więcej, coraz bardziej nowoczesnych, procesów technologicznych. Coraz częściej możemy słyszeć o automatyce przemysłowej z jednego prostego powodu - większość firm ma zapotrzebowanie na systemy, które wytwarzają dużo produktów w krótki i tani sposób.

Jedną z renomowanych firm, która zajmuje się automatyką przemysłową jest ENCEKO, która specjalizuje się w budowie suszarni wykorzystujących ciepło odpadowe jako „darmowe” źródło energii.

Nasza firma prężnie rozwija także obszar automatyzacji urządzeń, wykorzystując innowacyjne rozwiązania. Nasze urządzenia są wyposażone w nowoczesne układy automatyki takich firm jak Siemens, Schneider, Telemequanice i Omron, pozwalające na precyzyjne sterowanie urządzeniem. Szafa sterownicza jest wyposażona w nowoczesny wyświetlacz dotykowy. Każdy proces produkcyjny jest monitorowany z możliwością zapisu elektronicznego parametrów pracy. System autorskiego oprogramowania pozwala na nastawę parametrów pracy w bardzo szerokim zakresie na każdym etapie procesu. - mówi właściciel przedsiębiorstwa ENCEKO.

Jakie są zalety i wady automatyki przemysłowej?


Do atutów tego działu automatyki możemy zaliczyć przede wszystkim dużo większą wydajność - to taki czynnik, na który coraz więcej przedsiębiorców zwraca szczególną uwagę i to właśnie on decyduje o tym, czy dana firma decyduje się na zastosowanie automatyki przemysłowej.
Co ciekawe, wszystkie urządzenia mogą być zaprogramowane osobno oraz dostosowane do wszystkich różnorodnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Automatyka przemysłowa to zdecydowanie duża oszczędność, gdyż jedną maszyną, możemy zastąpić nawet kilkunastu pracowników.

Natomiast do wad automatyki przemysłowej z pewnością możemy zaliczyć to, że wiele osób traci pracę poprzez zastosowanie tego innowacyjnego rozwiązania. Praca, którą wykonywali ludzie, przechodzi pod skrzydła ogromnych maszyn, przez co stanowiska pracownicze idą do likwidacji. Jednak nierzadko się zdarza, że przedsiębiorcy sceptycznie podchodzą do tego typu technologii, gdyż jak wielu z nich mówi, nieprawidłowe ustawienie często wyklucza możliwość automatycznej walidacji, a to wszystko może powodować nieprawidłową produkcję, która niesie za sobą ogromne straty finansowe, czego każde przedsiębiorstwo wolałoby uniknąć.

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak widzimy, ten dział automatyki przemysłowej naprawdę jest skazany na sukces. Na jej barkach ciąży naprawdę wiele obowiązków. Jeśli zawiedzie jakakolwiek maszyna, firma najprawdopodobniej poniesie ogromne straty, co może doprowadzić nawet do bankructwa, dlatego też wybierając urządzenia, starajmy się, aby były one jak najlepsze. Powyżej wymieniliśmy wszystkie za i przeciw, jednak uważamy, że zalety zdecydowanie przeważają nad tą gorszą stroną automatyki przemysłowej. 

Opracowanie:
Glinianka, Napoleońska 82
tel. 22 243 30 82
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz