Materiał Partnera

Co powinieneś wiedzieć o instalacjach elektrycznych?

Co powinieneś wiedzieć o instalacjach elektrycznych?

Dzięki energii elektrycznej możemy bez problemów korzystać ze sprzętów AGD i RTV oraz z oświetlenia. To dobrodziejstwo cywilizacji, bez którego praktycznie już życie byłoby niemożliwe. Mimo, że coraz częściej pojawiają się również ekologiczne rozwiązania fotowoltaiczne, to i tak należy je podpiąć do instalacji elektrycznej. Co należy zrobić, aby otrzymać zezwolenie na prąd? Jakie są nowoczesne możliwości instalacyjne?

Kwestie prawne związane z otrzymaniem zezwolenia na doprowadzenie prądu

Otrzymanie zezwolenia na prąd nie wymaga wiele trudu. Wystarczy wypełnić prosty wniosek, w którym zgłaszamy nasze zapotrzebowanie na prąd (wystarczy 14KW). Taka ilość wystarczy na potrzeby domu. Warto pamiętać, że czym większą moc wybierzemy, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Większą moc będzie na potrzebna tylko wtedy, kiedy zdecydujemy się do ogrzewania ciepłej wody czy całego centralnego ogrzewania za pomocą energii elektrycznej. Kiedy otrzymamy zgodę na doprowadzenie prądu, zostanie także nam określony wykonawca (nie możemy go sami wybrać). To wykonawca przeprowadza wykopy i dostarcza prąd do skrzynki przy naszej działce budowlanej. Następnie podpisujemy umowę z wybraną przez nas firmą elektryczną, która podłączy nas do prądu, zainstaluje licznik i zamontuje instalację elektryczną w domu zgodnie z wcześniejszym projektem. Warto wybierać firmy sprawdzone i profesjonalne typu Mk Elektro Marcin Krowiak.

Nowoczesne rozwiązania elektroinstalacyjne

Na etapie budowy warto pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej, aby już wtedy można było ją rozprowadzić i przy skrzynce zostawić miejsce na inwestor czyli przetwornik, który zezwala na oddawanie prądu do sieci. Możemy także pracującego elektryka poprosić o wykonanie dodatkowych instalacji np. alarmowych czy instalacji video-domofonowych, dzięki którym zadbamy o większe bezpieczeństwo naszego domu. Tego typu instalacje są coraz częściej wybierane przez społeczność i są nieodłączną cechą nowoczesnych i inteligentnych domów.  Warto pomyśleć o tym na etapie projektu, aby wykorzystać potencjał instalacji elektrycznej w każdym możliwym calu, aby potem nic nie musieć już podłączać. Podczas projektowania instalacji elektrycznej należy zostawić rezerwę żył wychodzących z rozdzielnicy (od 8 do 10 żył). Bez wątpienia jest to koszt dużo mniejszy niż zrywanie kostki brukowej czy inne zabiegi związane z ponownym dostaniem się do instalacji. Warto więc skorzystać z tej możliwości. Idąc za nowoczesnymi rozwiązaniami warto zainstalować programator scen świetlnych, który pozwala na regulowanie natężenia światła. Możliwe jest także tworzenie ukrytych gniazd elektrycznych, teleinformatycznych czy multimedialnych. Mogą być one ukryte na blacie czy w meblach. Technologia się nieustannie rozwija, co wpływa też na możliwość rozszerzenia instalacji elektrycznych w domu.

Opracowanie:
Żugienie 23
tel. 500 522 485
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz