Materiał Partnera

Co obejmuje transport specjalistyczny?

Co obejmuje transport specjalistyczny?

Nie rzadko zdarza się, że będąc właścicielami sporej firmy musimy przewieźć towary lub inne elementy w nietypowy sposób, wymagający innych niż standardowe warunków przewozu. Transport specjalistyczny czasami może być mylony z gabarytowym, jednak nie są to synonimy.  Co zatem wyróżnia transport specjalistyczny i kiedy się na niego decydujemy? Jakich towarów dotyczy?

Czym jest transport specjalistyczny?

Ten tryb transportu jest przeznaczony do ładunków wymagających niecodziennych warunków przewozu, a na pewno innych niż jest to zwykle przyjęte. Może się zdarzyć, że firma transportowa jest poproszona o przewiezienie ładunku, który nie należy do general cargo. Oznacza to właśnie, że musi on mieć odpowiednie warunki, różne od standardowych. Wiąże się to ze specjalistycznym podejściem i wykorzystaniem odpowiedniego środka transportu, przystosowanego do danego towaru. Zdarza się, że towar może potrzebować dodatkowych usług.

Rodzaje transportu specjalistycznego

Tego rodzaju transport zawiera wiele odmiennych usług spedycyjnych, na przykład:

  • Transport towarów chłodzonych – jak sama nazwa wskazuje, transport ten jest przeznaczony do ładunków wymagających utrzymania stałej, niskiej temperatury. Do tej kategorii zaliczamy między innymi transport w chłodniach, izotermach, za użyciem suchego lodu, a nawet w specjalnym żelu chłodzącym (transport lotniczy).
  • Transport pojazdów – do transportu na przykład aut jednoosobowych wykorzystujemy specjalistyczne naczepy, kontenery lub lawety. Kluczowe jest zachowanie odpowiednich warunków oraz zasad bezpieczeństwa, dlatego też warto jest wybierać solidne firmy jak na przykład Globeman, aby mieć pewność, że dość restrykcyjne zasady zostaną zachowane.
  • Transport towarów niebezpiecznych – pod nazwą „towary niebezpieczne” kryją się wszelkie materiały toksyczne, wybuchowe, łatwopalne itd. Ich przewóz wymaga od firmy transportowej specjalnie przeszkolonej obsługi, czyli w skład której wchodzą osoby posiadające certyfikaty bezpieczeństwa, oraz specjalnie do tego przystosowanych (oznakowanych i specjalistycznie wyposażonych) pojazdów.
  • Chartery – jest to opcja przeznaczona dla tych, którzy muszą przetransportować ogromne ilości towaru; towar kłopotliwy, wymagający oddzielnego transportu; lub też dla tych którym zależy na czasie. Wynajmujemy wtedy cały środek transportu (samolot, statek, pociąg). Jest on do naszej dyspozycji na czas wynajmu.
  • ON Board kurier – jeśli zależy nam na jak najszybszym dostarczeniu, powinniśmy wybrać opcję ON Board kurier. Zazwyczaj jest to osobista podróż pojazdem kołowym, samolotem do innego miasta albo kraju.

Opracowanie:
Bralin 11 lok. 4
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz