Artykuł sponsorowany

Co obejmuje teoretyczny egzamin na prawo jazdy?

Co obejmuje teoretyczny egzamin na prawo jazdy?

Po ukończeniu kursu na prawo jazdy uczestnik, aby móc uzyskać uprawnienia do prowadzenia samochodu, musi zapisać się na egzamin. Egzaminy na prawo jazdy są prowadzone przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, które znajdują się w stolicach każdego województwa. Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Co warto wiedzieć o tej pierwszej części egzaminu?

Część teoretyczna

Tylko zdanie z pozytywnym wynikiem obu tych części gwarantuje otrzymanie prawa jazdy. Do każdej z części egzaminu można podejść w dowolnym terminie, ale z zachowaniem właściwej kolejności: jako pierwszą zdaje się teorię, a po niej przystępuje się do egzaminu praktycznego. Po odbytym kursie w dobrej szkole jazdy, takiej jak np. Nauka Jazdy Alien w Szczecinie, nie powinniśmy mieć żadnego problemu ze zdaniem obu części.

Przebieg

Przed wejściem na egzamin z teorii, każda osoba przystępująca do niego musi okazać dokument potwierdzający jej tożsamość (dowód osobisty, paszport lub kartę stałego pobytu dla obcokrajowców). Egzamin z teorii przeprowadzany jest z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ośrodka egzaminacyjnego. Przed przystąpieniem do niego, uczestnik zapoznaje się z zasadami działania programu oraz przeprowadza test próbny. W części właściwej egzaminu uczestnik otrzymuje 32 pytania z zakresu ruchu drogowego, z czego 20 pytań dotyczy wiedzy podstawowej, a 12 wiedzy specjalistycznej. Na każde z pytań jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź, w zależności od stopnia trudności i znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego warta od 3 do 1 punktu. W sumie można zdobyć 74 punkty, a aby wynik egzaminu był pozytywny, należy uzyskać co najmniej 68 punktów.

Jak wyglądają pytania

Egzamin z części teoretycznej trwa 25 minut, a każde pytanie jest wyświetlane tylko raz i nie ma możliwości cofnięcia się do pytania, na które już udzielono odpowiedzi. Każde pytanie na ekranie wyświetla się na określony czas, w zależności od stopnia jego trudności od 20 do 50 sekund. W tym czasie uczestnik musi zaznaczyć odpowiedź i program automatycznie przejdzie do kolejnego zagadnienia. Brak odpowiedzi lub pominięcie pytania skutkuje przyznaniem 0 punktów za to pytanie. Pytania mają formę zarówno zamkniętych z trzema możliwościami odpowiedzi (dla części specjalistycznej) lub dwoma TAK/NIE (dla części podstawowej). Niektóre z nich ilustrowane są wizualizacjami, zdjęciami lub krótkimi filmikami z realnych sytuacji ruchu drogowego. Kiedy uczestnik udzielił odpowiedzi na wszystkie pytania, powinien zakończyć egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Program automatycznie wyświetla informację o wyniku egzaminu. Tylko zdanie z pozytywnym wynikiem części teoretycznej egzaminu uprawnia uczestnika po przystąpienia do części praktycznej.

Oceń artykuł (3)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz