Artykuł sponsorowany

Co obejmuje kapitalny remont silnika samochodowego?

Co obejmuje kapitalny remont silnika samochodowego?

Kapitalny remont silnika to usługa, która najczęściej przeprowadzana jest w autach o bardzo dużym przebiegu. Często są to pojazdy marek premium, taksówki czy samochody dostawcze. Opłacalność tego procesu jest przy tym bardzo duża. Silnik może zostać przywrócony niemalże do fabrycznych swoich parametrów technicznych w cenie, która nie przekroczy 30% jego realnej wartości. Na czym polega zatem kapitalny remont jednostki napędowej pojazdu?

Kiedy należy udać się z autem na remont silnika?

Remont silnika to działanie, które kierowcy powinni rozważyć co około 350-450 tysięcy przejechanych kilometrów. Najczęściej zatem jest to usługa dla właścicieli pojazdów, których wiek przekracza 10-15 lat. Nie oznacza to jednak tego, że takie auta nie są opłacalne do napraw czy zakupu. Zainteresowanie nimi jest olbrzymie co udowadniają dane rynku wtórnego oraz prężnie rozwijające się firmy zwane komisami samochodowymi. To one z powodzeniem sprzedają auta produkowane nawet przed 2006 rokiem. Najczęściej są to jednak samochody marek premium: BMW, Mercedes, Audi, Jaguar, Volvo oraz różne auta sportowe i kultowe.

Na co składa się usługa kapitalnego remontu silnika?

Cały remont rozpoczyna się od analizy technicznej silnika oraz od jego demontażu wraz z osprzętem. Istotne jest dokładne oczyszczenie podzespołu i stworzenie raportu serwisowego. Jego częścią jest wycena, która przedstawiana jest klientowi. To on musi zdecydować, czy remont silnika jest dla niego atrakcyjną opcją. Jeśli właściciel pojazdu zgodzi się na jego przeprowadzenie, warsztat przejdzie do wielu działań regeneracji, wymiany oraz kontroli podzespołów.

Jeśli chodzi o regenerację, najczęściej dotyczy ona wału korbowego, głowicy silnika, bloku silnika. Nowe elementy związane są z wymianą panewek, tłoków, zaworów, prowadnic, uszczelek silnika, śrub głowic silnika, wtryskiwaczy, poduszek silnika, a także świec (żarowych w dieslach i zapłonowych w silnikach benzynowych). Istotne może być również zamontowanie całkowicie nowej pompy oleju, pompy cieczy chłodzącej, sprzęgła, rozrusznika i alternatora. Zapomnieć nie można również o nowych uszczelnieniach na połączeniu silnika i skrzyni biegów oraz o montażu wysokiej klasy filtrów powietrza. Ważny jest również filtr oleju.

Do działań kontroli – i często czyszczenia – zaliczyć można zaś:

  • sprawdzenie stanu technicznego zaworu EGR,

  • sprawdzenie poprawności działania czujników,

  • sprawdzenie stanu przewodów masowych,

  • sprawdzenie stanu układu zapłonowego.

Sprawdź więcej: Co zrobić, kiedy auto się zepsuje? Remont silnika krok po kroku

Gdzie udać się na remont silnika?

Należy pamiętać o tym, że zakres naprawy silnika przede wszystkim zależy od jego typu. Inaczej remontowane są silniki benzynowe, a inaczej bardzo popularne dieslowe. Warto również zwrócić uwagę na konieczność regeneracji układu Common Rail przy wersji diesel. Istotne są również paski lub łańcuchu rozrządu, które należy w całych zestawach wymieniać nawet co 100 tys. przejechanych km. Kto jednak pomoże nam w tak złożonym remoncie pojazdu? Z pewnością nie będzie to zwykły mechanik z warsztatu o standardowych usługach. Szukać należy takich zakładów jak PABLO CAR SERVICE. Są to specjalistyczne pracownie motoryzacyjne, które zatrudniają ekspertów mechaniki precyzyjnej. Pracują oni na najlepszym sprzęcie, który umożliwia sprawne remontowanie silników wraz z późniejszymi testami sprawności oraz kalibracją ustawień. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz