Materiał Partnera

Co musisz wiedzieć przed rozbiórką budynku?

Co musisz wiedzieć przed rozbiórką budynku?

Na Twojej działce od lat stoi budynek, w którym nikt nie mieszka i którego już od dawna nikt nie używa? Warto zastanowić się nad usługami rozbiórkowymi. Nie jest to proces łatwy, ale wiedząc, co krok po kroku należy zrobić oraz wynajmująć profesjonalną firmę rozbiórkową, można zrobić to bez stresu. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem procesu rozbiórki.

Pozwolenie na rozbiórkę domu – czy zawsze jest konieczne?

Nie każdy budynek wymaga uzyskania pozwolenia na rozbiórkę – wedle prawa nie trzeba się o nie starać w przypadku budynków o powierzchni mniejszej niż 25 m2. Wyjątkiem są te wpisane do rejestru zabytków. Jeśli więc chcesz dokonać rozbiórki budynku niewielkiego: altany, wiaty czy przydomowej oranżerii, nie musisz dopełniać żadnych formalności. W przypadku pozostałych budynków wymagane jest złożenie niezbędnych dokumentów.

Aby uzyskać pozwolenie na rozbiórkę, należy w stosownym starostwie powiatowym złożyć pakiet dokumentów, a wśród nich zgodę właściciela budynku na rozbiórkę oraz projekt procesu rozbiórki. Projekt ten powinien zawierać opisy robót do wykonania wraz z określeniem środków bezpieczeństwa, które zostaną podczas prac zachowane. Po złożeniu dokumentów należy czekać na decyzję – urząd ma 65 dni roboczych na jej wydanie.

Ile kosztuje wyburzenie budynku?

Cena rozbiórki domu uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim – od wielkości budynku. Każda firma zajmująca się rozbiórką budynków stosuje miarę, która pozwala oszacować koszty usługi. Kolejną kwestią mającą wpływ na ostateczną cenę są materiały wykorzystane podczas budowy domu. Budynki drewniane, z cegły oraz z kamienia to najniższy koszt rozbiórki. W przypadku budynków wykonanych z metalu koszty można nawet obniżyć, sprzedając materiały pozostałe po rozbiórce. Natomiast budynki betonowe to trochę bardziej skomplikowana sprawa, ponieważ wymagają zastosowania specjalnego sprzętu. 

Profesjonalne wyburzenia budynków

Niezwykle istotną kwestią podczas procesu rozbiórki budynki jest wybór profesjonalnej firmy. Warto przyjrzeć się rodzajowi usług oraz flocie sprzętowej, jaką dane przedsiębiorstwo dysponuje. W przypadku firmy Piotr Kołodziejczyk Pw Phu świadczącej usługi budowlane z zakresu rozbiórki budynków można liczyć na fachowe podejście do każdego zlecenia. Dzięki temu każdy etap wyburzania zostanie przeprowadzony w sposób skuteczny, z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa.

Trzeba pamiętać, że rozbiórka to także przygotowanie budynku do tego procesu. Obejmuje zatem odłączenie domu od instalacji, a to zadanie musi być wykonane przez specjalistów.

Opracowanie:
Płochocin Osiedle, Partyzantów 3
tel. 726 260 931
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz