Materiał Partnera

Co konkretnie można przewozić na paletach?

Co konkretnie można przewozić na paletach?

Drewniane palety to konstrukcje stworzone z myślą o transportowaniu rozmaitych ładunków. Zazwyczaj są to towary o znacznej masie, które mogą być w łatwy sposób ładowane i rozładowywane na poszczególnych terminalach. Palety świetnie sprawdzają się także w przypadku wielkogabarytowych przedmiotów. Musi je jednak charakteryzować spora wytrzymałość, co gwarantują jedynie najlepsi producenci palet. Co dokładnie można na nich transportować?

Palety specjalne

Oferta renomowanych producentów palet jest stosunkowo szeroka i obejmuje wiele modeli drewnianych konstrukcji przeznaczonych do transportu poszczególnych ładunków. Zaliczyć do nich można palety specjalne, czyli wzmocnione, przeznaczone do przewozu towarów ciężkich i wielkogabarytowych. W zależności od potrzeb klienta, paletę przygotowuje się do transportu m.in. maszyn. Renomowany producent palet: firma Schenk Palety Sp. z o.o., oferuje swoim klientom konstrukcje niezwykle wytrzymałe, dopasowane do najbardziej skomplikowanych zamówień. Dzięki możliwości stworzenia palety specjalnej przewoźnik jest w stanie transportować nawet materiały sypkie (palety wysypowe). Nie występuje problem z piętrzeniem towaru, np. ładunków w beczkach, rolkach czy bębnach. Palety specjalne niekiedy wyposażane są też w wanny wychwytowe, czyli specjalną podstawę, nad którą znajduje się kratownica. W ten sposób wyciekająca substancja z beczki nie spływa bezpośrednio na posadzkę, co zwiększa bezpieczeństwo podczas transportu. Ciecz przez kratownicę trafia do wanny wychwytowej w palecie i jest następnie neutralizowana w odpowiedni sposób.

Jednorazowego albo wielokrotnego użytku

Palety stosowane obecnie w logistyce w większości przypadków wykorzystywane są powtórnie, co obniża koszt ich produkcji. Niekiedy jednak stosowane są palety jednorazowe. Podobnie jak resztę tego typu drewnianych konstrukcji, wykorzystuje się je w transporcie lub magazynowaniu różnych towarów o znacznej masie. Wytrzymałość palet jednorazowych jest jednak niższa, podobnie jak koszt ich zakupu. Standardowe palety wielokrotnego użytku w tzw. rozmiarze euro, wykorzystywane są do przewozu towarów ponadgabarytowych, np. sporych rozmiarów sprzętu AGD. Lodówki, zmywarki, kuchenki czy pralki osiągają niekiedy wagę nawet kilkudziesięciu kilogramów, przez co trudno je przewieźć metodami konwencjonalnymi. Na wysokiej jakości  paletach drewnianych przewozi się także materiały budowlane, takie jak cegły czy dachówki. W ten sposób transportowane są meble wolnostojące, ale i silniki samochodowe, bramki stalowe, skrzynki i paczki, których ilość czy rozmiary uniemożliwiają standardową wysyłkę. Trudno więc dziwić się popularności palet, są one wykorzystywane do przewozu wielu niestandardowych ładunków. Warto jednak zakupić je u renomowanego producenta, który zagwarantuje wysoką wytrzymałość drewnianych platform.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz