Artykuł sponsorowany

Na czym polega wycinanie plazmowe? - usługi firmy Taks-Stal

Na czym polega wycinanie plazmowe? - usługi firmy Taks-Stal

Metale i wyroby metalowe to podstawa funkcjonowania praktycznie wszystkich gałęzi gospodarki. Aby jednak tak było, produkty te muszą spełniać szereg niezbędnych warunków. Jednym z nich jest odpowiedni kształt, który uzyskiwany jest dzięki specjalistycznym maszynom i urządzeniom, pozwalającym na szybką oraz precyzyjną obróbkę. Współczesna technika oferuje nam wiele tego typu narzędzi, a do najbardziej efektywnych należy cięcie plazmowe. Dostępne m.in. w ofercie firmy Taks-Stal.

Cięcie przy pomocy plazmy

Plazma ma niezwykłe właściwości i coraz większe możliwości zastosowań. Dotyczy to szczególnie procesów takich jak obróbka i cięcie metali. Sama plazma nazywana jest niekiedy czwartym stanem materii. Przypomina gaz, a w jej skład wchodzą cząstki neutralne i zjonizowane, całość zaś jest elektrycznie obojętna. Gaz staje się plazmą kiedy energia ruchu kinetycznego cząstek jest na tyle duża, że elektrony przezwyciężają energię wiązania cząsteczkowego i odrywają się od niej pozostawiając ją w stanie zjonizowania. Natomiast same stają się swobodnymi nośnikami prądu i przestają być obojętne. Można powiedzieć, że powstaje wtedy twór będący po części gazem a po części materią o niezwykle wysokiej temperaturze.

Cięcie plazmowe jest rodzajem cięcia łukowego i polega na topieniu oraz wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia wspomnianym łukiem elektrycznym, powstałym między elektrodą nietopliwą a ciętym przedmiotem. Najczęściej ten proces technologiczny wykorzystuje się w przypadku cięcia blach o grubości od 6 do 40 milimetrów, ale umożliwia on rozdzielenie wszystkich materiałów przewodzących prąd elektryczny, m.in. aluminium, różnych rodzajów stali nierdzewnej oraz stali miękkiej i stali wysokostopowych. Firmy specjalizujące się w obróbce metalu wykorzystują przy takich pracach specjalistyczne przecinarki plazmowe, które ze względu na swoje możliwości sprawdzają się w zastosowaniu profesjonalnymi w przypadku działań hobbystycznych.

Zalety cięcia plazmą

Mnogość zalet i popularność tego typu technologii dzielenia metali sprawiła, że firmy, takie jak Taks-Stal Sp. z o.o., zajmujących się cięciem i obróbką metali, korzysta z tej metody w większości swoich przedsięwzięć. Do podstawowych jej zalet należy przede wszystkim:

  • szybkość całego procesu,

  • niewielki wpływ na strukturę materiału,

  • minimalne straty materiałowe,

  • gładkie krawędzie cięcia o dobrej jakość powierzchni,

  • duży zakres grubości przecinanych materiałów (nawet do 6 cali),

  • możliwość cięcia w pionie i ukosowania,

Warto też wspomnieć precyzyjne wycinanie według wzornika, łatwy proces automatyzacji, możliwość rozpoczęcia pracy bez potrzeby wcześniejszego rozgrzewania palnika oraz materiału, który ma zostać przecięty. I nieduże koszty eksploatacji maszyn i ich mało skomplikowana obsługa. Proces cięcia plazmą pozwala na osiągnięcie wysokiej jakości efektów, w przypadku których poprawki nie są konieczne.

Firma TAKS-STAL działa na rynku wyrobów stalowych już od ponad 20 lat. Początkowo funkcjonowała pod nazwą Budopol, ale w 2004 roku dokonała podziału spółki na dwa odrębne podmioty. Obecnie specjalizuje się w produkcji części maszyn, budowie hal magazynowych, wiat i zadaszeń parkingowych. Do tego świadczy usługi spawalnicze, cięcia blach metodą termiczną i laserową, obróbki skrawaniem oraz zabezpieczeń antykorozyjnych. Posiada Certyfikaty do wykonywania elementów nośnych oraz ich zestawów wykonanych ze stali – do klasy EXC2 według EN 1090-2 oraz DIN EN ISO 3834-2.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz