Materiał Partnera

Cięcie plazmą, czyli jak wydobyć kształty z blach.

Cięcie plazmą, czyli jak wydobyć kształty z blach.

Metale i wyroby metalowe to podstawa funkcjonowania praktycznie wszystkich gałęzi gospodarki. Aby jednak tak było produkty te muszą spełniać szereg niezbędnych warunków. Jednym z nich jest odpowiedni kształt, który uzyskiwany jest dzięki specjalistycznym maszynom i urządzeniom, pozwalającym na szybką oraz precyzyjną obróbkę metali. Współczesna technika oferuje nam wiele tego typu narzędzi, a do najbardziej efektywnych należy cięcie plazmowe.

Cięcie przy pomocy plazmy, czyli ….

Plazma ma niezwykłe właściwości i coraz większe możliwości zastosowań. Dotyczy to szczególnie procesów takich jak obróbka i cięcie metali. Sama plazma nazywana jest niekiedy czwartym stanem materii. Przypomina gaz, a w jej skład wchodzą cząstki neutralne i zjonizowane, całość zaś jest elektrycznie obojętna. Gaz staje się plazmą kiedy to energia ruchu kinetycznego cząstek będzie na tyle wielka, że elektrony przezwyciężają energię wiązania cząsteczkowego i odrywają się od niej pozostawiając ją w stanie zjonizowania. Natomiast same stają się swobodnymi nośnikami prądu i przestają być obojętne. Można powiedzieć, że powstaje wtedy twór będący po części gazem a po części materią o niezwykle wysokiej temperaturze. Cięcie plazmowe jest rodzajem cięcia łukowego i polega na topieniu oraz wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia wspomnianym łukiem elektrycznym, powstałym między elektrodą nietopliwą a ciętym przedmiotem. Najczęściej ten proces technologiczny wykorzystuje się w przypadku cięcia blach o grubości od 6 do 40 milimetrów, ale umożliwia on rozdzielenie wszystkich materiałów przewodzących prąd elektryczny, m.in. aluminium, różnych rodzajów stali nierdzewnej oraz stali miękkiej i stali wysokostopowych. Firmy specjalizujące się w obróbce metalu wykorzystują przy takich pracach specjalistyczne przecinarki plazmowe, które ze względu na swoje możliwości sprawdzają się zarówno w zastosowaniu profesjonalnym jak i w przypadku działań czysto hobbystycznych.

Zalety cięcia plazmą

Mnogość zalet i popularność tego typu technologii dzielenia metali sprawiła, że wiele firm, takich jak Staldar s.c., zajmujących się cięciem i obróbką metali, korzysta z tej metody w większości swoich przedsięwzięć. Do podstawowych jej zalet należy przede wszystkim:

  • szybkość całego procesu,
  • niewielki wpływ na strukturę materiału,
  • minimalne straty materiałowe,
  • gładkie krawędzie cięcia o dobrej jakość powierzchni,
  • duży zakres grubości przecinanych materiałów (nawet do 6 cali),
  • możliwość cięcia w pionie i ukosowania,
  • precyzyjne wycinanie według wzornika,
  • łatwy proces automatyzacji,
  • możliwość rozpoczęcia pracy bez potrzeby wcześniejszego rozgrzewania palnika oraz materiału, który ma zostać przecięty,
  • nieduże koszty eksploatacji maszyn i ich mało skomplikowana obsługa.

Proces ten pozwala na osiągnięcie niezwykle wysokiej jakości efektów, w przypadku których poprawki nie są konieczne.

Cięcie plazmą to niezwykle efektywna technologia. Firma Staldar s.c. do wycinania blach grubych powyżej 40mm stosuje  cięcie tlenem na tych samych urządzeniach CNC .

Opracowanie:
Wrocław, Międzyleska 4 lok. 48
tel. 71 780 90 36
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz