Artykuł sponsorowany

Cięcie laserem w przemyśle. Charakterystyka usługi

Cięcie laserem w przemyśle. Charakterystyka usługi

W przemyśle cięcie laserem wykorzystywane jest do realizacji wielu procesów. Dzięki niezwykłej precyzji, obróbka termiczna dotyczyć też niewielkich elementów ze stali czy aluminium. Najważniejsza jest szybkość cięcia przy jednoczesnej gwarancji powtarzalności. Detale, które powstają z wykorzystaniem lasera są identyczne. Dowiedz się więcej o tej usłudze.

W ostatnich latach popularność lasera w przemyśle wzrosła. Urządzenie emituje wiązki, w których zamknięta jest energia. W efekcie promieniowania elektromagnetycznego dochodzi do stopienia, stopienia i odparowania lub spalenia materiału, który jest poddawany obróbce. Wraz z przepływającą wiązką promieniowania laserowego przepływa gaz, który usuwa wszelkie pozostałości cięcia.

Zalety cięcia laserowego

Cięcie laserowe ma wielu zwolenników, którzy wykorzystują laser w rozmaitych procesach produkcyjnych. W zależności od rodzaju urządzenia, jego mocy oraz emisji wiązek światła
o różnych falach lasery, może być stosowane do obróbki wielu materiałów, a także
w badaniach telekomunikacyjnych, fizycznych i innych.

Do zalet cięcia laserowego zalicza się m.in.:

  • szybkość cięcia,
  • ponadprzeciętną precyzję, która umożliwia wierne odwzorowanie projektów,
  • minimalną ilość zanieczyszczeń oraz odpadów emitowanych podczas obróbki,
  • niższe odkształcenia materiałów poddawanych obróbce, dzięki minimalnemu wpływowi wysokiej temperatury na metal,
  • możliwość wycinania dowolnych kształtów oraz realizowania innych czynności w jednym cyklu cięcia (przebijanie, cięcie kształtowe), aby przygotować detal do dalszej obróbki,
  • wysoką powtarzalność procesu cięcia, która umożliwia seryjną produkcję detali
    o identycznych parametrach.
- Niebywałą zaletą procesu cięcia laserowego jest fakt, że element przygotowany tą metodą ma gładką powierzchnię, nie jest odkształcony ani zanieczyszczony. Dzięki temu, że szczelina jest wąska, minimalnie odchylona oraz idealnie zaokrąglona, element może być obrabiany dalej, bez czasochłonnego procesu czyszczenia czy polerowania — mówi ekspert z firmy DARSTA. Laser wykorzystany jest do wycinania elementów ze stali konstrukcyjnej, aluminium, miedzi, tytanu, stopu niklów czy mosiądzu.

Bardzo często laser jest jednym z elementów rozbudowanego, nowoczesnego parku maszynowego. W związku z robotyzacją usług i produkcji w takich firmach coraz częściej można też spotkać profesjonalne chwytaki, termostaty oraz inne maszyny przemysłowe. Takie wyposażenie stanowisk gwarantuje optymalizację procesów oraz zwiększenie wydajności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz