Artykuł sponsorowany

Ciągniki dużej mocy – konwencjonalne czy przegubowe?

Ciągniki dużej mocy – konwencjonalne czy przegubowe?

Ciągnik rolniczy jest podstawowym pojazdem rolniczym, którego jakość rzutuje na skuteczność działania maszyn towarzyszących. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na cechy, jakimi się charakteryzuje – zwłaszcza na moc, gabaryty oraz jego masę. Warto także podejść do tego ekonomicznie – czy będzie on używany przez kilka czy kilkadziesiąt godzin w roku, czy posiadamy odpowiednie maszyny towarzyszące? Dzięki odpowiedziom na niektóre pytania będziemy wiedzieli, jakie parametry będą właściwe oraz czy zdecydować się na zakup czy tylko na wypożyczenie. W naszym artykule przedstawimy krótką charakterystykę ciągników konwencjonalnych oraz przegubowych o dużej mocy. 

Czym charakteryzują się ciągniki przegubowe?

Istnieje kilka podziałów ciągników rolniczych, m.in. ze względu na przeznaczenie, rodzaj osi, układ napędowy czy układ kierowniczy. Ten ostatni wyróżnia ciągniki rolnicze ze skrętnymi przednimi lub wszystkimi kołami, a także ze skrętnymi ramami, czyli tzw. ciągniki przegubowe. Rozwiązanie, jakim jest przegub skrętny, jest szeroko stosowane w maszynach specjalistycznych i typowo polowych.

Ciągniki przegubowe cechują się dzięki temu dużą zwrotnością (posiadają mniejszy promień skrętu), są węższe (dzięki skróceniu odległości między osiami) od swoich odpowiedników, które mają skrętne koła, ale mają większy rozstaw osi, niski środek ciężkości (co daje mniejszą wysokość ciągnika) i są trochę dłuższe.

Cechy ciągników konwencjonalnych

Konwencjonalny ciągnik rolniczy jest natomiast wykorzystywany na dużych przestrzeniach – przede wszystkim do orki, siewu i sadzenia. Pojazd ten jest naturalnym następcą konnego zaprzęgu, maszyną w najwyższym stopniu praktyczną i wszechstronną. Ciągniki rolnicze tego rodzaju wyposażone są w silnik Diesla, manualną skrzynię biegów oraz zabezpieczenie, które chroni kierowcę w przypadku przewrócenia się maszyny. Ponadto trzypunktowy układ zawieszenia pozwala na przekazywanie napędu z traktora do agregatu, a zarazem podnosi i opuszcza sprzęt dzięki układowi hydraulicznemu.

Gdzie można zaopatrzyć się w ciągniki dużej mocy?

Ciągniki dużej mocy znajdują się w asortymencie firmy Kagro, której oferta skierowana jest zarówno do rolników indywidualnych, jak również przedsiębiorstw rolnych oraz usługowych. Obejmuje ona ciągniki rolnicze, nośniki przegubowe kołowe i gąsienicowe, przyczepy, rozrzutniki obornika, agregaty uprawowe, kultywatory, brony talerzowe oraz opryskiwacze – zawieszane, ciągane i samojezdne. Ponadto firma Kagro oferuje gwarancyjne, jaki i pogwarancyjne usługi przeglądów oraz napraw sprzętu rolniczego, a także różnego rodzaju usługi związane z uprawami rolnymi, w tym: uprawę gleby, siew kukurydzy i buraków, rozrzucanie obornika i wapna oraz transport płodów rolnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz