Materiał Partnera

Choroby i problemy w ogrodzie

Choroby i problemy w ogrodzie

Wiele osób posiadających swoje działki marzy o pięknym ogrodzie. Niestety czasami rośliny narażone są na niebezpieczeństwo wynikające między innymi ze złych warunków pogodowych, pojawienia się chorób, czy szkodników. Z jakimi problemami najczęściej spotykają się właściciele ogrodów? Czy można sobie w jakiś sposób z nimi poradzić? Jeżeli planujesz zagospodarowanie swojej działki i stworzenie zielonego zakątka, koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Na jakie zagrożenia chorobowe narażone są ogrody?

Bardzo dużym problemem, który może pojawić się w każdym ogrodzie, są chwasty. Często mogą one negatywnie wpływać na inne elementy flory. Ich pozbycie się jednak nie jest wcale bardzo trudne. Wystarczy je wyplewić i zastosować odpowiedni środek, który można zakupić w niemal każdym sklepie ogrodniczym.

Specjalista z firmy Platan Projekt. Agnieszka Kasprzyk wyjaśnia: Zdecydowanie trudniejsze jest pozbycie się wszelkiego rodzaju chorób czy szkodników roślinnych. Bardzo często w ogrodzie występuje szara pleśń – zwłaszcza tam, gdzie uprawiane są owoce takie jak truskawki, czy maliny. Z kolei w przypadku jabłoni częstą dolegliwością jest parch. Wśród innych chorób pojawiają się również: zaraza ogniowa, plamistość liści, czy kędzierzawość liści – dodaje.

Szkodniki występujące w ogrodzie

Zagrożeniem dla ogrodów są nie tylko choroby i różnego rodzaju bakterie, ale również szkodniki. Wśród najczęściej występujących wśród roślin pasożytów ogrodnicy wymieniają:

  • mszyce,
  • czerwce,
  • śmietki,
  • przędziorki,
  • nicienie.

Jeżeli zauważasz w ogrodzie zwiędłe liście lub dziwne przebarwienia, nie czekaj – to pierwsza oznaka tego, że roślinom coś dolega. Specjaliści bardzo często podkreślają, że takie przebarwienia mogą wystąpić nawet do dwóch tygodni od pojawienia się choroby czy pasożyta. Tym bardziej ważne jest szybkie działanie. Pomocy możesz szukać w Internecie, gdzie na forach tematycznych ogrodnicy wypowiadają się na temat szkodników i chorób. Jeżeli tam nie znajdziesz pomocy, powinieneś udać się do najbliższego sklepu ogrodniczego i opisać swój problem. Specjalista dobierze odpowiedni środek i poinformuje Cię, jak należy go używać.

Skąd biorą się zagrożenia dla roślin?

Bardzo często problemy z roślinami biorą się z niewiedzy osób zajmujących się ogrodem. Każdy gatunek potrzebuje innych warunków – odpowiedniego nasłonecznienia, temperatury, czy wilgotności. Zbyt duża ilość wody w podłożu może powodować powstawanie wspomnianej już wcześniej pleśni. Zazwyczaj to ona odpowiedzialna jest także za rozwój różnego rodzaju bakterii lub grzybów.

Zanim zdecydujesz się na wybrane rośliny, sprawdź, czy będziesz w stanie zapewnić im odpowiednie warunku do wzrostu. Wybieraj te, które są odporne na działanie szkodników lub stosuj środki prewencyjne w postaci preparatów chroniących przed pasożytami. Dzięki temu Twój ogród będzie prezentował się pięknie i nic mu nie zagrozi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz