Materiał Partnera

Charakterystyka wypełnienia światłoczułego

Charakterystyka wypełnienia światłoczułego

Popularna „plomba”, a więc wypełnienie światłoczułe lub kompozytowe, to jedna z najpopularniejszych form leczenia ubytków zęba. Jego kolor dopasowany jest do koloru zębów pacjenta, co sprawia, że dobrze zastosowane wypełnienie tego typu jest praktycznie niedostrzegalne. Różni się w tym względzie od starszego typu, ciemnych plomb amalgamatowych.

Czym jest wypełnienie światłoczułe?

Stomatologiczne wypełnienie światłoczułe oferowane w wielu gabinetach – takich jak Emdent prowadzony przez Monikę Zborowską-Repelewicz – nazywane jest także wypełnieniem kompozytowym. Jego popularność jest bardzo wysoka, głównie ze względu na to, że wypełnienie światłoczułe jest po prostu bardzo estetyczne – jego kolor nie różni się od koloru zęba. Jego koszt zależy przede wszystkim od wielkości uszkodzenia zęba, które stomatolog wypełnia.

Co istotne, wypełnienie kompozytowe może mieć różną twardość, w zależności od tego, na jaki ząb jest nakładane. Na przednie zęby nakłada się co do zasady materiał elastyczniejszy, a na tylne – wytrzymalszy.

Jakie są etapy zakładania wypełnienia światłoczułego?

Pierwszym etapem przy leczeniu ubytków zębów jest oczywiście ich wykrycie. Ubytki powstają zazwyczaj na skutek próchnicy, którą najpierw stomatolog usuwa poprzez borowanie. Jeśli ubytek jest duży, pacjent może zażyczyć sobie znieczulenia. Następnie na dno ubytku nakładany jest materiał izolujący od wypełnienia światłoczułego, które w kontakcie z miazgą zęba może powodować podrażnienia.

Kolejnym etapem zakładania plomby światłoczułej jest nałożenie specjalnego żelu przygotowującego ząb do kontaktu z wypełnieniem. Po krótkim czasie ów żel jest wypłukiwany z jamy ustnej, a ubytek smarowany jest płynem utwardzanym za pomocą lampy. Dopiero wtedy nadchodzi kolej na założenie samego wypełnienia światłoczułegojeśli ubytek jest duży, następuje to w kilku warstwach, a każda z nich jest osobno naświetlana. Po założeniu plomby stomatolog sprawdza, czy nie sięga ona za daleko i czy nie przeszkadza w gryzieniu. Robi to za pomocą specjalnej kalki, którą pacjent musi przygryźć – na tej podstawie dokonywane są ostatnie poprawki.

Jaka jest cena wypełnienia światłoczułego?

Idąc do gabinetu stomatologicznego prywatnie, musimy liczyć się z tym, że cena za wypełnienie światłoczułe będzie zależna przede wszystkim od wielkości naszego ubytku, a więc także czasu, jaki stomatolog będzie musiał poświęcić na jego zniwelowanie. Za małą plombę zapłacimy od 70 do 200 złotych, za średnią od 90 do 250 złotych, a za dużą od 100 do nawet 350 złotych.

Opracowanie:
Warszawa, Kiwerska 3
tel. 602 390 620
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz