Materiał Partnera

Charakterystyka wciągników łańcuchowych

Charakterystyka wciągników łańcuchowych

Wciągniki łańcuchowe to praktyczne urządzenia znajdujące szerokie zastosowanie w transporcie i przemyśle. Bazują na konstrukcji ręcznej, elektrycznej bądź pneumatycznej, która umożliwia unoszenie przedmiotów o bardzo dużej masie, ich optymalne zabezpieczenie i przeniesienie w określony punkt. Z profesjonalnych wciągników korzysta się dziś w wielu różnych miejscach, takich jak hale produkcyjne, warsztaty czy magazyny.

Wciągnik łańcuchowy w praktyce. Jak to działa?

Standardowy wciągnik łańcuchowy to rodzaj dźwignicy prostej, zaliczany do grupy urządzeń transportu bliskiego UTB, czyli urządzeń transportowych o ograniczonym zasięgu. Podnoszenie i przeciąganie ładunków jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych lin i łańcuchów oraz towarzyszących im zaczepów, najczęściej występujących w formie haka.

Konstrukcje są dostosowane do jazdy po nieruchomym torze jezdnym lub w wersji stacjonarnej, zapewniając pracę w jednym miejscu, bez możliwości przejazdu. Obudowa mechanizmu podnoszenia stanowi jego konstrukcję nośnątłumaczy przedstawiciel firmy ALMA, producenta wysokiej klasy wciągarek, wciągników oraz wyciągarek budowlanych.

Wciągnik, a wciągarka. Czym to się różni?

Częstym błędem jest utożsamianie wciągników z wciągarkami. Nazw tych nie powinno się stosować zamiennie, jako że mamy do czynienia z dwoma różnymi urządzeniami, podobnymi w sposobie pracy. Wciągarki pracują na osobnej konstrukcji nośnej – ramie stałej, przejezdnej bądź przesuwnej – umożliwiającej transport towarów w pionie, jak i w poziomie.

Wciągniki łańcuchowe posiadają natomiast zdolność wyłącznie pionowego transportu towarów, w związku z czym często są używane zamiennie z żurawiami, dźwigami bądź suwnicami. Szerokim wyborem wciągników i wciągarek dysponuje wspomniana już firma ALMA. Jej specjaliści służą radą i pomocą przy wyborze odpowiedniego modelu urządzenia.

Dlaczego warto skorzystać z wciągnika łańcuchowego?

Stosowanie wciągnika łańcuchowego znajduje uzasadnienie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużymi i ciężkimi ładunkami. Udźwig urządzeń oscyluje w granicach od 500 kg do nawet kilkudziesięciu ton. Przemieszczenie okazałych gabarytów nie nastręcza w takiej sytuacji problemu, pod warunkiem że przestrzegamy obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Możliwości użytkowe wciągników są nieocenione. Nie może zatem dziwić, że sprzęt tego typu znajduje zastosowanie nie tylko w branży budowlanej i przemyśle ciężkim, ale też w przemysłach wydobywczym, transportowo-przeładunkowym, drzewnym i papierniczym, żegludze morskiej oraz innych gałęziach gospodarki, które wykorzystują okazałe ciężary.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz